YJ Chelyabinsk Special 2019


Date
Jul 6 - 7, 2019
City
Chelyabinsk, Russia
Venue

South Ural State College

Address
Chelyabinsk, st. Kurchatov, 7
Website
YJ Chelyabinsk Special 2019 website
Organizers
IPO "Speedcubing Federation" (МОО "Федерация Спидкубинга") and Vasily Stasyev
WCA Delegate
Vasily Stasyev
Contact

vstasyev@worldcubeassociation.org

Download all the competition's details as PDF here.
Information

ATTENTION! Please read "Registration requirements".

ВНИМАНИЕ! Обратите внимание на раздел "Требования к регистрации" и полностью его прочитайте!

Events
Competitors
19
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 60 competitors.
The base registration fee for this competition is 350 ₽ (Russian Ruble).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 350 ₽ (Russian Ruble).
Spectators can attend for free.

You have to send your application for this competition, to pay it (The entry fee for any events: 350 Rubles.
Please, go to the website to pay.) and wait until your name shows up in the Competitors list. If your name hasn't showed up within 3-4 days then it means there is some problem with your application. In this case please check your e-mail - there will be a letter from organisation team with instruction on how to change your application so that it can be accepted. Please keep your ID document (certificate of birth, passport or driver license) with you to prove your identity at the competition.

Если это Ваш первый чемпионат Вы должны создать аккаунт на сайте WCA. После этого нужно отправить свою заявку на этот чемпионат (слева есть кнопка "Зарегистрироваться"), оплатить участие (Стоимость участия в любом количестве дисциплин: 350 рублей. Чтобы оплатить участие, пожалуйста, перейдите на (https://cubingrf.org/yj-chelyabinsk-special-2019/) и следуйте инструкциям на странице.) и ожидать появления своего имени и фамилии в списке участников. Если в течение 3-4 дней Ваше имя не появляется в списке, значит что-то не так с Вашей заявкой. В таком случае проверьте свой почтовый ящик, в котором обязательно будет письмо от команды организаторов с указанием, что нужно исправить в заявке. Для того, чтобы принять участие в чемпионате, необходимо будет подтвердить свою личность. Поэтому, пожалуйста, возьмите с собой удостоверение личности (свидетельство о рождении, паспорт или водительское удостоверение) для подтверждения личности на соревнованиях.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

6x6x6 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ekaterina Shutenko 1:51.78 2:02.85 Russia 2:18.051:51.781:58.73
2 Dmitry Shelomencev 2:04.63 2:15.52 Russia 2:27.192:14.742:04.63
3 Ilia Murmulyak 2:14.80 2:21.64 Russia 2:24.802:14.802:25.31
4 Mikhail Andreev 3:05.67 3:18.87 Russia 3:15.643:05.673:35.29
5 Vasily Stasyev 3:19.88 3:23.90 Russia 3:25.013:26.823:19.88
6 Dmitrii Dusheiko (Дмитрий Душейко) 3:29.25 3:38.96 Russia 3:33.853:29.253:53.77
7 Vyacheslav Kochergin (Вячеслав Кочергин) 3:19.37 3:46.27 Russia 4:17.743:19.373:41.70
8 Nikita Bespalov 3:55.56 4:00.21 Russia 3:57.343:55.564:07.73
9 Stepan Ushakov (Степан Ушаков) 4:01.05 4:15.61 Russia 4:10.684:35.104:01.05
10 Igor Abramov (Игорь Абрамов) 4:15.39 4:36.63 Russia 5:05.754:28.754:15.39
11 Roman Hafizov (Роман Хафизов) 6:03.68 6:32.46 Russia 6:36.996:03.686:56.70
12 Igor Brazhnikov (Игорь Бражников) 4:33.34 DNF Russia 4:33.344:43.68DNF
13 Aleksey Bakulin 11:44.00 DNF Russia 11:44.00DNSDNS

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Shelomencev 3:06.20 3:15.35 Russia 3:06.203:17.893:21.97
2 Ekaterina Shutenko 3:02.78 3:16.33 Russia 3:31.153:15.073:02.78
3 Ilia Murmulyak 3:14.15 3:23.65 Russia 3:41.703:15.103:14.15
4 Vyacheslav Kochergin (Вячеслав Кочергин) 4:11.28 4:43.02 Russia 5:04.664:11.284:53.12
5 Mikhail Andreev 4:47.70 4:59.57 Russia 5:16.284:47.704:54.74
6 Vasily Stasyev 4:56.88 5:03.75 Russia 5:12.654:56.885:01.71
7 Dmitrii Dusheiko (Дмитрий Душейко) 4:54.50 5:12.30 Russia 5:25.175:17.244:54.50
8 Nikita Bespalov 6:01.47 6:12.19 Russia 6:03.176:01.476:31.94
9 Ilya Shalashny (Илья Шалашный) 5:31.45 6:25.24 Russia 7:00.905:31.456:43.38
10 Stepan Ushakov (Степан Ушаков) 6:27.03 6:29.70 Russia 6:30.296:27.036:31.79
11 Igor Brazhnikov (Игорь Бражников) 6:35.87 DNF Russia 6:35.877:07.56DNF

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Timur Yulmukhametov 3:01.56 3:24.75 Russia 3:01.563:36.393:36.29
2 Mikhail Andreev 3:32.40 DNF Russia 3:32.40DNFDNF
3 Dmitry Shelomencev DNF DNF Russia DNFDNFDNF
3 Igor Abramov (Игорь Абрамов) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
3 Igor Brazhnikov (Игорь Бражников) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
3 Ivan Khvatov (Иван Хватов) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
3 Nikita Bespalov DNF DNF Russia DNFDNSDNS

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Lahno 36 38.67 Russia 363842
2 Nikita Bespalov 35 39.33 Russia 414235
3 Igor Abramov (Игорь Абрамов) 49 50.00 Russia 515049
4 Mikhail Andreev 42 DNF Russia DNF4342
5 Vyacheslav Kochergin (Вячеслав Кочергин) 47 DNF Russia DNF47DNF
6 Ilya Shalashny (Илья Шалашный) 48 DNF Russia 4948DNF
7 Ekaterina Shutenko 50 DNF Russia 50DNFDNF
8 Stepan Ushakov (Степан Ушаков) 51 DNF Russia DNF51DNF
9 Dmitry Shelomencev 53 DNF Russia DNF53DNF
10 Dmitrii Dusheiko (Дмитрий Душейко) 54 DNF Russia DNF6954
11 Igor Brazhnikov (Игорь Бражников) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
11 Nikita Nemov (Никита Немов) DNF DNF Russia DNFDNFDNS

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitriy Busygin (Дмитрий Бусыгин) 11.03 13.74 Russia 16.5718.8511.2411.0313.42
2 Nikita Bespalov 14.37 15.76 Russia 16.0915.1814.37DNF16.00
3 Sergey Lahno 15.03 19.23 Russia 16.10DNF21.1420.4615.03
4 Dmitrii Dusheiko (Дмитрий Душейко) 11.59 DNF Russia DNF16.8616.8411.59DNF

Clock Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitrii Dusheiko (Дмитрий Душейко) 11.14 13.09 Russia 13.20DNF11.1412.9213.15
2 Dmitriy Busygin (Дмитрий Бусыгин) 10.60 13.75 Russia 14.8910.6011.8915.6914.46
3 Nikita Bespalov 14.64 15.91 Russia 14.6416.4415.4615.8428.49
4 Sergey Lahno 14.88 16.13 Russia 18.1315.1621.1114.8815.09
5 Dmitry Shelomencev 16.12 19.08 Russia 19.45DNF18.1916.1219.60
6 Vasily Stasyev 17.12 19.52 Russia 19.1821.3720.9817.1218.41
7 Ekaterina Shutenko 15.07 29.96 Russia 16.5724.52DNF15.0748.80
8 Aleksey Bakulin 47.40 Russia 47.4053.00

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Shalashny (Илья Шалашный) 14.13 16.53 Russia 19.9714.1314.2715.8219.51
2 Nikita Bespalov 14.76 21.84 Russia 19.9120.6343.3714.7624.99
3 Dmitriy Busygin (Дмитрий Бусыгин) 18.13 22.20 Russia 22.2224.2518.1322.8321.56
4 Igor Abramov (Игорь Абрамов) 16.98 26.60 Russia 29.6730.0616.9831.6520.07

Square-1 Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Shalashny (Илья Шалашный) 15.48 16.31 Russia 16.7016.0817.8216.1615.48
2 Nikita Bespalov 19.63 21.49 Russia 23.8024.0520.1520.5319.63
3 Igor Abramov (Игорь Абрамов) 17.66 22.81 Russia 23.2417.8517.6627.3529.86
4 Dmitriy Busygin (Дмитрий Бусыгин) 14.88 22.97 Russia 14.8822.4829.2839.1217.15
5 Stepan Ushakov (Степан Ушаков) 21.61 31.14 Russia 36.8143.6821.6128.2428.38
6 Dmitry Shelomencev 23.49 37.22 Russia 23.4936.3142.8341.9533.41
7 Sergey Lahno 28.99 37.29 Russia 29.9838.0628.99DNF43.82
8 Vasily Stasyev 26.43 38.65 Russia 26.4341.4943.8839.4035.07
9 Ekaterina Shutenko 37.06 47.82 Russia 55.7541.9937.0648.1153.36
10 Aleksey Bakulin DNF Russia DNFDNF

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Igor Brazhnikov (Игорь Бражников) DNF DNF Russia DNFDNSDNS

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Mikhail Andreev 2/2 16:50 Russia DNF2/2 16:50
2 Igor Brazhnikov (Игорь Бражников) DNF Russia DNFDNF
2 Ivan Khvatov (Иван Хватов) DNF Russia DNFDNF
2 Sergey Lahno DNF Russia DNFDNF
2 Timur Yulmukhametov DNF Russia DNFDNF

3x3x3 With Feet Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vyacheslav Kochergin (Вячеслав Кочергин) 43.51 45.81 Russia 46.0446.8452.2643.5144.54
2 Mikhail Andreev 50.81 57.34 Russia 1:11.2957.4550.8157.6156.97
3 Nikita Bespalov 55.34 1:01.74 Russia 1:14.641:05.7157.0455.341:02.47
4 Ilya Shalashny (Илья Шалашный) 1:01.42 1:24.71 Russia 1:23.981:27.731:01.421:26.801:23.36

3x3x3 With Feet Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vyacheslav Kochergin (Вячеслав Кочергин) 45.31 52.34 Russia 53.8845.3152.2850.8657.20
2 Mikhail Andreev 49.61 53.21 Russia 49.611:13.1256.8950.8451.91
3 Nikita Bespalov 54.32 1:06.58 Russia 54.321:16.9159.411:03.41DNF
4 Ilya Shalashny (Илья Шалашный) 1:16.68 1:28.66 Russia 1:26.641:16.681:30.891:28.442:02.85
5 Dmitry Shelomencev 1:24.31 1:47.13 Russia 1:47.491:33.452:29.332:00.461:24.31
6 Vasily Stasyev 1:06.55 1:48.24 Russia 1:06.551:59.302:13.941:52.501:32.93
7 Sergey Lahno 1:07.74 DNF Russia 1:26.19DNFDNFDNF1:07.74
8 Dmitrii Dusheiko (Дмитрий Душейко) 3:14.26 Russia 3:14.263:54.98