Ural Open 2015


Date
Aug 25 - 26, 2015
City
Chelyabinsk, Russia
Venue

Mamin-Sibiryak's 22th Library

Address
Russia, Chelyabinsk, Gagarina street, 50
Website
Ural Open 2015 website
WCA Delegate
Vasily Stasyev
Contact
vstasyev@worldcubeassociation.org
Information

Registration will be closed on August, 21 or when we reach 30 competitors.The registration fee is 300 RUB (5-6 USD). There are two tentative events, 4x4 blindfolded and 5x5 blindfolded.

Events
Main event
Competitors
20
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) won with an average of 11.28 seconds in the 3x3x3 Cube event. Sergey Shmakov finished second (11.82) and Oleg Martynov finished third (13.25).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 9.90 11.28 Kazakhstan 9.9010.2111.8411.8611.78
2x2x2 Cube Oleg Martynov 3.40 4.79 Russia 5.433.475.475.763.40
4x4x4 Cube Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 33.58 43.92 Kazakhstan 45.4048.8242.3444.0333.58
5x5x5 Cube Sergey Shmakov 1:20.81 1:30.48 Russia 1:36.381:29.301:20.811:44.931:25.77
6x6x6 Cube Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 2:34.72 NR 3:02.44 Kazakhstan 3:25.753:06.862:34.72
7x7x7 Cube Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 4:25.47 4:37.13 Kazakhstan 4:41.214:25.474:44.72
3x3x3 Blindfolded Liliya Kamaltdinova 31.21 NR 36.18 Russia 31.2141.4335.90
3x3x3 Fewest Moves Alexey Mikhailov 42 Russia 42
3x3x3 One-Handed Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 16.15 19.51 Kazakhstan 21.1617.2016.1520.1623.46
Clock Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 17.56 19.72 Russia 24.4221.4417.9819.7417.56
Megaminx Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 1:28.14 1:30.99 Kazakhstan 1:28.141:28.541:50.571:34.461:29.98
Pyraminx Alexey Mikhailov 6.13 7.71 Russia 10.526.136.599.537.01
Skewb Semyon Terskov 4.68 5.94 Russia 7.795.084.685.317.43
Square-1 Alexey Mikhailov 20.18 27.63 Russia 25.1130.5020.1828.4829.30
4x4x4 Blindfolded Liliya Kamaltdinova 4:54.93 5:10.14 Russia 5:09.845:25.654:54.93
3x3x3 Multi-Blind Yulia Kamaltdinova 4/5 27:32 Russia 4/5 27:32
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
5x5x5 Cube Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 4:00.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 7:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 10:00.00
Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1
3x3x3 One-Handed First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Clock Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Megaminx Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 5:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.