Ural Open 2014


Date
Aug 23 - 24, 2014
City
Chelyabinsk, Russia
Venue

Mamin-Sibiryak's 22th Library

Address
Russia, Chelyabinsk, Gagarina street, 50
Website
Ural Open 2014 website
WCA Delegate
Oleg Gritsenko
Contact

Vasiliy Stasyev

Information

Registration will be closed on August, 18 or when we reach 40 competitors.

Events
Main event
Competitors
20
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Sergey Shmakov won with an average of 10.51 seconds in the 3x3x3 Cube event. Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) finished second (12.05) and Oleg Martynov finished third (12.80).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Sergey Shmakov 9.77 10.51 Russia 11.139.7712.7710.0910.30
2x2x2 Cube Oleg Gritsenko 2.31 4.00 Russia 3.883.932.314.194.91
4x4x4 Cube Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 44.09 44.88 Kazakhstan 55.6044.0945.6644.9044.09
5x5x5 Cube Sergey Shmakov 1:17.44 1:27.31 Russia 1:27.691:46.561:26.471:27.781:17.44
6x6x6 Cube Sergey Shmakov 2:55.16 3:04.60 Russia 2:55.163:22.722:55.91
7x7x7 Cube Zhanaidar Uzakov (Жанайдар Узаков) 4:36.50 4:49.47 Kazakhstan 4:52.304:36.504:59.61
3x3x3 Blindfolded Oleg Gritsenko 34.22 38.14 Russia 41.7838.4134.22
3x3x3 Fewest Moves Oleg Martynov 31 Russia 31
Oleg Gritsenko 31 Russia 31
3x3x3 One-Handed Sergey Shmakov 17.47 18.64 Russia 22.0817.8117.9220.1917.47
Clock Oleg Gritsenko 21.28 24.34 Russia 29.9922.9125.5621.2824.55
Megaminx Vladimir Lebedev 1:13.11 1:25.21 Russia DNF1:28.861:13.391:33.391:13.11
Pyraminx Vasily Stasyev 6.05 9.35 Russia 11.709.168.0410.856.05
Skewb Oleg Martynov 6.64 9.32 Russia 8.086.648.4711.42DNF
Square-1 Vasily Stasyev 29.91 30.96 Russia 31.8442.8029.9130.7830.27
4x4x4 Blindfolded Liliya Kamaltdinova 7:21.33 7:51.14 Russia 8:08.187:21.338:03.90
5x5x5 Blindfolded Oleg Gritsenko 7:54.77 DNF Russia DNF9:26.537:54.77
3x3x3 Multi-Blind Oleg Gritsenko 17/17 51:31 Russia 17/17 51:31
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 8:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1
3x3x3 One-Handed First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Clock Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Megaminx Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:15.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 20:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 20:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.