Ural Autumn 2015


Date
Oct 24 - 25, 2015
City
Chelyabinsk, Russia
Venue

Family leisure centre "Bremen town Musicians"

Address
Krasnopolskiy str., 7a/1
Website
Ural Autumn 2015 website
Contact

vasiliistasyev@gmail.com

Organizer
Vasily Stasyev
WCA Delegate
Vasily Stasyev
Information

Information: Registration will be closed on October, 19 or when we reach 30 competitors. The registration fee is 300 RUB (5-6 USD).

Events
Main event
Competitors
19
Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Sergey Shmakov won with an average of 12.13 seconds in the 3x3x3 Cube event. Oleg Martynov finished second (12.79) and Semyon Terskov finished third (14.66).

3x3x3 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 9.71 12.13 Russia 12.3413.019.7111.0313.43
2 Oleg Martynov 11.48 12.79 Russia 13.5412.5213.4512.4011.48
3 Semyon Terskov 13.52 14.66 Russia 14.9115.4513.6215.5213.52

2x2x2 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 3.55 5.24 Russia 5.554.845.326.273.55
2 Edik Ryabchenko 3.76 5.65 Russia 6.133.765.306.995.52
3 Sergey Shmakov 5.02 5.80 Russia 5.546.485.028.015.39

4x4x4 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 43.06 48.93 Russia 50.7843.0656.9648.5347.49
2 Semyon Terskov 42.57 51.99 Russia 57.8556.3652.2947.3142.57
3 Sergey Shmakov 50.44 57.52 Russia 56.821:00.5050.44DNF55.23

5x5x5 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 1:28.92 1:36.32 Russia 1:28.921:39.431:36.721:36.481:35.76
2 Oleg Martynov 1:29.84 1:36.36 Russia 1:38.831:34.041:46.811:36.211:29.84
3 Edik Ryabchenko 1:59.75 2:08.99 Russia 1:59.752:11.432:09.482:10.662:06.82

6x6x6 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 3:15.47 3:17.29 Russia 3:17.833:18.573:15.47
2 Sergey Shmakov 3:09.12 3:21.05 Russia 3:36.503:09.123:17.52
3 Matvey Sadovnikov 5:35.39 5:56.87 Russia 6:19.645:35.395:55.57

7x7x7 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 4:43.81 5:02.81 Russia 4:43.815:16.465:08.17
2 Sergey Shmakov 4:34.14 5:11.02 Russia 5:46.745:12.184:34.14
3 Vasily Stasyev 5:56.24 5:58.74 Russia 5:56.246:02.625:57.35

3x3x3 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maxim Chechnev 1:39.01 DNF Russia 1:39.011:46.68DNF
2 Semyon Terskov 3:32.22 DNF Russia DNFDNF3:32.22
3 Sergey Lahno 8:12.18 DNF Russia DNFDNF8:12.18

3x3x3 One-Handed

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Shmakov 14.06 19.64 Russia 24.7222.0518.9617.9014.06
2 Oleg Martynov 22.05 25.16 Russia 22.0524.2225.9826.1625.29
3 Semyon Terskov 24.64 28.10 Russia 26.3528.6924.6429.2534.19

Clock

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vasily Stasyev 19.32 20.85 Russia 24.2519.3220.0221.9820.55
2 Yulia Koklyugina (Юлия Коклюгина) 14.92 24.22 Russia DNF30.6121.4114.9220.63
3 Nikita Lukashev 38.54 1:01.48 Russia DNF42.321:26.4538.5455.66

Megaminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Semyon Terskov 1:30.46 1:42.13 Russia 1:59.601:49.621:33.571:43.211:30.46
2 Oleg Martynov 2:02.81 2:13.49 Russia 2:47.312:15.292:13.912:02.812:11.28
3 Vasily Stasyev 2:02.05 2:16.08 Russia 2:29.222:25.792:06.622:02.052:15.82

Pyraminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vasily Stasyev 6.17 6.49 Russia 6.596.616.176.289.52
2 Sergey Sokolov 7.54 8.81 Russia 8.077.547.7011.8110.66
3 Semyon Terskov 7.77 10.51 Russia 9.478.447.7713.6317.95

Skewb

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Semyon Terskov 4.01 6.57 Russia 6.725.214.017.798.62
2 Oleg Martynov 5.45 6.97 Russia 7.535.455.52DNF7.86
3 Denis Vasev 8.31 10.50 Russia 11.7610.4610.978.3110.07

Square-1

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleg Martynov 19.69 21.48 Russia 20.6319.6924.1119.7125.90
2 Vasily Stasyev 25.14 26.82 Russia 25.1425.9534.1326.2828.22
3 Nikita Lukashev 1:08.43 1:51.23 Russia 2:19.731:33.951:08.431:48.262:11.48