Two days in Vitebsk 2015


Date
Oct 31 - Nov 1, 2015
City
Vitebsk, Belarus
Venue

School 30

Address
Belarus, Vitebsk, Gagarina str., 58A
Website
Two days in Vitebsk 2015 website
Contact
Organization team
Organizer
Ilya Zaitsev
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Information

Registration will be closed on October, 25 or when we reach 40 competitors. Registration fee: 100 000 BYR ~ 6 USD. Only 3x3: 50 000 BYR ~ 3 USD. Please see the website for more details.

Events
Main event
Competitors
32
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Nikolay Masson (Николай Массон) won with an average of 10.61 seconds in the 3x3x3 Cube event. Vladislav Kaminskiy finished second (11.39) and Pavel Yushkevich finished third (11.77).

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikolay Masson (Николай Массон) 10.33 10.61 Russia 10.5913.2410.3310.6510.59
2 Vladislav Kaminskiy 8.68 11.39 Belarus 8.6812.3910.5111.2614.71
3 Pavel Yushkevich 10.07 11.77 Belarus 13.2210.0711.1513.2610.93
4 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 8.71 12.18 Russia 12.2711.6912.5913.358.71
5 Andrey Molchan 11.44 12.61 Belarus 13.7811.8611.4416.2312.19
6 Ilya Anishchenko 11.09 12.79 Belarus 12.3814.7711.0913.2912.69
7 Nikita Loika 12.70 13.37 Belarus 12.7014.7713.6012.9813.54
8 Rustam Valeev 9.71 13.78 Russia 14.659.7115.1611.5415.39
9 Ilya Tsiareshka 12.43 13.80 Belarus 13.19DNF12.4315.6912.52
10 Ilya Zabrodsky 10.84 13.97 Belarus 16.4111.9014.8210.8415.19
11 Artem Savosik 14.49 15.44 Belarus 14.5214.4916.2615.5517.67

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 10.07 10.84 Belarus 11.2210.7511.1210.0710.64
2 Nikolay Masson (Николай Массон) 9.43 10.91 Russia 11.0411.569.4313.0610.14
3 Vladislav Kaminskiy 9.51 11.27 Belarus 11.2410.1513.219.5112.41
4 Ilya Zabrodsky 10.91 11.69 Belarus 11.0811.6910.9115.6512.31
5 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 9.56 11.76 Russia 14.1711.9213.289.5610.07
6 Rustam Valeev 11.37 12.61 Russia 13.7513.3511.4413.0411.37
7 Nikita Loika 12.20 12.62 Belarus 12.3012.2012.3015.2813.27
8 Ilya Anishchenko 12.23 12.79 Belarus 13.0212.3313.3912.2313.02
9 Ilya Tsiareshka 11.72 12.86 Belarus 11.7215.2513.5412.3112.74
10 Artem Savosik 12.20 13.71 Belarus 12.2013.9813.6713.4915.84
11 Andrey Molchan 10.94 14.06 Belarus 14.4714.8614.7610.9412.94
12 Konstantin Kalinin 11.33 14.22 Belarus 16.8314.3316.1611.3312.16
13 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 12.17 14.73 Russia 15.9113.5318.5914.7412.17
14 Viktor Danilov 14.33 15.86 Belarus 16.2917.5814.6714.3316.62
15 Dzianis Hardziayuk 14.12 17.47 Belarus 14.1218.4417.32DNF16.65

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 10.23 10.94 Belarus 10.2310.9810.3311.5015.80
2 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 10.00 11.63 Russia 10.6710.0011.1113.5513.12
3 Nikolay Masson (Николай Массон) 9.39 11.74 Russia 13.0411.6210.5515.449.39
4 Pavel Yushkevich 10.89 12.14 Belarus 13.5410.8913.0512.1211.25
5 Ilya Zabrodsky 11.30 12.47 Belarus 11.9613.1620.1511.3012.28
6 Andrey Molchan 12.48 12.68 Belarus 12.4812.4912.8714.5612.67
7 Ilya Tsiareshka 10.56 12.70 Belarus 11.9611.8315.1210.5614.31
8 Ilya Anishchenko 11.65 13.29 Belarus 16.2211.6511.8613.8414.18
9 Rustam Valeev 11.43 13.37 Russia 11.5411.4313.2216.0615.35
10 Konstantin Kalinin 12.47 13.78 Belarus 13.0613.0012.4715.2918.85
11 Nikita Loika 11.01 14.10 Belarus 17.2215.4314.0912.7911.01
12 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 12.33 14.14 Russia 15.9418.8112.3312.6113.87
13 Viktor Danilov 13.31 14.72 Belarus 15.0214.9914.1613.3115.99
14 Artem Savosik 13.42 16.00 Belarus 16.4413.6124.6113.4217.96
15 Dzianis Hardziayuk 14.42 16.69 Belarus 14.4216.2318.2320.5115.60
16 Maxim Chechnev 13.35 17.46 Russia 13.3517.8518.0518.8116.47
17 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 15.45 17.51 Belarus 15.4517.2121.3815.8619.47
18 Ustsin Vashchanka 16.14 18.12 Belarus 16.9118.7118.7422.8116.14
19 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 17.26 20.83 Belarus 20.2020.5627.1621.7417.26
20 Petr Zaitsev 18.40 22.83 Belarus 23.9222.1222.4625.6618.40
21 Bogdan Stepanov 18.99 25.47 Belarus 23.2418.9930.0832.5323.08
22 Ilya Zaitsev 22.23 27.14 Belarus 22.2328.6625.7228.3027.41
23 Daniil Sasin 23.57 28.50 Belarus 29.4628.0028.0330.8323.57
24 Anna Popovich 25.30 32.36 Belarus 25.3038.8630.1833.1533.76
25 Aleksandr Meleshko 31.23 33.50 Belarus 34.5640.9832.7633.1931.23
26 Gleb Stepanov 27.35 36.57 Belarus 36.7127.3542.8641.8331.18
27 Aliaksei Anisimau 32.86 39.00 Belarus 39.3637.8332.8641.4339.81
28 Stepan Tsarev 32.03 52.52 Russia 45.1832.031:07.53DNF44.85
29 Vladimir Kolmogorov 49.44 53.42 Belarus 55.3955.8149.4453.2051.67
30 Olga Medvedeva 1:02.29 1:06.70 Belarus 1:07.121:02.291:29.911:02.481:10.49

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Konstantin Kalinin 2.72 2.82 Belarus 3.112.762.952.722.75
2 Pavel Yushkevich 2.71 2.99 Belarus 3.332.873.162.932.71
3 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2.69 3.25 Russia 3.343.602.816.122.69
4 Vladislav Kaminskiy 3.21 3.26 Belarus 3.233.273.283.603.21
5 Nikita Loika 3.62 3.99 Belarus 7.413.624.193.734.04
6 Ilya Anishchenko 5.52 6.23 Belarus 5.607.686.756.355.52
7 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 4.82 6.51 Russia DNF4.827.596.675.26

2x2x2 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Konstantin Kalinin 2.06 3.12 Belarus 4.643.172.062.513.68
2 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2.31 3.18 Russia 5.662.592.312.844.10
3 Pavel Yushkevich 3.82 4.40 Belarus 4.476.353.823.904.84
4 Ilya Anishchenko 2.73 4.53 Belarus 3.584.442.736.005.57
5 Vladislav Kaminskiy 3.26 4.58 Belarus 4.766.643.875.103.26
6 Nikita Loika 3.05 4.82 Belarus 6.835.163.054.474.83
7 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 3.89 5.27 Russia 11.466.934.604.283.89
8 Ilya Zabrodsky 4.66 5.37 Belarus 5.974.965.194.66DNF
9 Andrey Molchan 3.62 5.51 Belarus 4.756.265.726.053.62
10 Artem Savosik 5.23 5.82 Belarus 6.406.405.315.755.23
11 Nikolay Masson (Николай Массон) 5.06 5.93 Russia 7.616.395.655.745.06
12 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 4.90 6.26 Belarus 4.908.425.198.265.32
13 Rustam Valeev 4.29 6.53 Russia 8.464.726.404.2918.39
14 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 5.39 7.25 Belarus 10.297.446.565.397.76

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1.67 3.14 Russia 3.434.932.933.051.67
2 Konstantin Kalinin 2.96 3.34 Belarus 3.592.963.143.305.46
3 Pavel Yushkevich 3.16 3.62 Belarus 4.073.663.163.693.50
4 Vladislav Kaminskiy 1.68 NR 3.63 Belarus 3.253.614.035.271.68
5 Ilya Zabrodsky 3.59 4.15 Belarus 3.656.484.463.594.33
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 2.81 4.20 Belarus 3.483.492.815.695.63
7 Rustam Valeev 2.81 4.24 Russia 4.057.894.782.813.88
8 Nikita Loika 3.67 4.62 Belarus 5.234.773.676.253.85
9 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 3.99 4.81 Russia 5.656.844.233.994.56
10 Andrey Molchan 2.57 4.96 Belarus 5.076.828.803.002.57
11 Ilya Anishchenko 2.60 5.29 Belarus 4.295.292.606.746.28
12 Artem Savosik 2.68 5.42 Belarus 6.155.604.506.432.68
13 Nikolay Masson (Николай Массон) 5.47 5.69 Russia 6.435.805.475.795.48
14 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 3.18 5.70 Belarus 5.326.663.186.065.72
15 Viktor Danilov 4.42 6.40 Belarus 7.48DNF4.426.055.66
16 Ilya Tsiareshka 4.14 6.42 Belarus 7.096.566.835.864.14
17 Andrei Besedin 4.85 6.94 Belarus 8.137.389.565.314.85
18 Petr Zaitsev 2.60 6.95 Belarus 7.568.232.608.255.07
19 Ustsin Vashchanka 3.87 7.25 Belarus 10.196.743.878.626.40
20 Dzianis Hardziayuk 5.77 7.31 Belarus 8.027.425.776.509.77
21 Maxim Chechnev 3.16 8.08 Russia 7.257.573.169.41DNF
22 Ilya Zaitsev 7.18 8.38 Belarus 7.188.53DNF7.738.88
23 Bogdan Stepanov 6.85 8.42 Belarus 7.196.857.8210.7710.26
24 Daniil Sasin 7.28 8.47 Belarus 9.098.308.0110.517.28
25 Anton Besedin 4.92 9.28 Belarus 9.5710.178.224.9210.06
26 Gleb Stepanov 8.86 11.35 Belarus 10.8111.0112.228.8616.01
27 Aleksandr Meleshko 6.14 12.27 Belarus 16.676.2116.8813.936.14
28 Aliaksei Anisimau 7.34 13.18 Belarus 9.137.3417.69DNF12.72
29 Vladimir Kolmogorov 10.77 14.89 Belarus 17.4912.3310.7719.6014.86

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 38.27 41.33 Belarus 38.2743.7043.7640.1140.17
2 Andrey Molchan 36.50 41.60 Belarus 42.5446.4941.8340.4336.50
3 Vladislav Kaminskiy 40.95 45.06 Belarus 45.9248.7645.1940.9544.08
4 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 40.51 45.88 Russia 45.9953.6944.2140.5147.44
5 Ilya Anishchenko 44.43 49.04 Belarus 44.4346.6946.6058.2753.84
6 Nikolay Masson (Николай Массон) 45.60 51.83 Russia 1:00.4955.8945.6047.0652.53
7 Rustam Valeev 49.03 54.26 Russia 1:35.7757.6449.0352.3152.82

4x4x4 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Molchan 37.49 41.51 Belarus 45.6841.5937.4939.6543.30
2 Ilya Anishchenko 37.70 45.79 Belarus 46.6037.7044.0748.7246.70
3 Pavel Yushkevich 40.46 45.93 Belarus 46.4340.4644.8851.5346.49
4 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 41.03 47.53 Russia 51.6241.0342.5348.9851.08
5 Rustam Valeev 46.75 47.92 Russia 46.8349.0147.9246.7552.28
6 Vladislav Kaminskiy 41.41 49.14 Belarus 52.3245.5659.5841.4149.54
7 Nikolay Masson (Николай Массон) 37.29 51.07 Russia 50.9555.4748.9253.3437.29
8 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 52.08 53.09 Belarus 52.0852.7953.9854.5052.50
9 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 43.12 55.24 Russia 58.7543.1257.6549.3258.80
10 Ilya Zabrodsky 48.03 56.02 Belarus 59.4858.8748.031:02.5849.71
11 Ustsin Vashchanka 54.12 57.81 Belarus 1:25.471:03.1254.6854.1255.64
12 Nikita Loika 54.68 58.53 Belarus 54.681:04.8655.951:04.0255.61
13 Viktor Danilov 48.33 1:03.07 Belarus 48.331:20.621:03.121:03.271:02.81
14 Ilya Tsiareshka 58.94 1:04.17 Belarus 1:06.641:14.151:00.8258.941:05.04

4x4x4 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 38.61 41.92 Belarus 41.5856.7239.8244.3738.61
2 Andrey Molchan 40.90 43.61 Belarus 42.5046.3043.1640.9045.16
3 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 39.91 44.58 Russia 39.9143.5657.4648.9541.22
4 Ilya Anishchenko 43.14 46.57 Belarus 44.0552.4243.2453.0243.14
5 Ilya Zabrodsky 41.59 48.43 Belarus 56.4656.9342.6941.5946.14
6 Vladislav Kaminskiy 42.87 49.55 Belarus 48.3042.8755.4550.4049.96
7 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 48.61 51.21 Russia 49.0057.1948.6152.8751.76
8 Rustam Valeev 44.79 53.97 Russia 1:01.4252.6344.791:02.6747.86
9 Nikolay Masson (Николай Массон) 51.42 57.35 Russia 53.6958.101:00.261:01.5251.42
10 Nikita Loika 55.10 59.66 Belarus 1:12.6558.5055.1057.451:03.03
11 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 52.70 59.80 Belarus 1:08.381:02.9152.7055.571:00.91
12 Ustsin Vashchanka 48.62 1:00.74 Belarus 1:04.6454.341:15.4548.621:03.23
13 Ilya Tsiareshka 1:00.78 1:03.28 Belarus 1:00.781:02.021:03.631:11.901:04.18
14 Viktor Danilov 57.06 1:04.82 Belarus 57.061:03.071:08.261:04.971:06.41
15 Dzianis Hardziayuk 54.53 1:12.35 Belarus 1:07.22DNF1:07.2554.531:22.57
16 Konstantin Kalinin 56.92 1:13.60 Belarus 1:06.35DNF1:34.5359.9156.92
17 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 1:12.11 1:16.87 Belarus 1:17.641:12.111:27.711:13.701:19.26
18 Ilya Zaitsev 1:26.95 1:35.94 Belarus 1:40.591:39.411:40.841:26.951:27.83
19 Petr Zaitsev 1:27.79 1:36.02 Belarus 1:35.971:40.861:27.791:31.22DNF
20 Andrei Besedin 1:30.04 1:38.37 Belarus 1:30.04DNF1:40.481:39.751:34.88
21 Bogdan Stepanov 1:26.77 1:39.31 Belarus 1:38.661:26.771:31.141:48.13DNF
22 Artem Savosik 1:40.67 Belarus 1:40.671:48.84
23 Maxim Chechnev 1:49.48 Russia DNF1:49.48
24 Aleksandr Meleshko 1:59.76 Belarus DNF1:59.76
25 Aliaksei Anisimau DNF Belarus DNFDNF
25 Anton Besedin DNF Belarus DNFDNF
25 Daniil Sasin DNF Belarus DNFDNF
25 Gleb Stepanov DNF Belarus DNFDNF

5x5x5 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:17.10 1:19.54 Russia 1:19.981:17.471:17.101:24.471:21.17
2 Andrey Molchan 1:17.35 1:20.51 NR Belarus 1:21.741:42.731:17.351:18.911:20.87
3 Pavel Yushkevich 1:24.75 1:26.84 Belarus 1:28.701:24.751:40.891:24.831:26.99
4 Vladislav Kaminskiy 1:21.21 1:29.33 Belarus 1:32.321:29.471:26.211:21.211:32.89
5 Nikolay Masson (Николай Массон) 1:40.22 1:41.80 Russia 1:42.971:40.411:42.031:40.222:06.48
6 Nikita Loika 1:44.18 1:49.27 Belarus 2:04.331:44.181:47.211:51.081:49.52
7 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 1:46.14 1:49.68 Russia 1:46.141:46.291:51.511:52.221:51.24
8 Ilya Anishchenko 1:46.89 1:58.54 Belarus 2:00.462:00.701:59.781:46.891:55.38
9 Rustam Valeev 1:52.28 1:58.65 Russia 2:02.021:58.231:55.712:05.741:52.28
10 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 1:56.67 2:03.16 Belarus 1:56.672:08.402:02.802:09.131:58.27

5x5x5 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Molchan 1:10.82 NR 1:21.75 Belarus 1:23.251:24.921:10.821:28.881:17.07
2 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:13.33 1:23.74 Russia 1:29.051:20.971:13.331:25.641:24.60
3 Vladislav Kaminskiy 1:18.94 1:29.49 Belarus 1:28.201:31.101:29.171:18.941:35.41
4 Pavel Yushkevich 1:30.47 1:32.04 Belarus 1:38.531:33.821:30.471:30.501:31.80
5 Nikolay Masson (Николай Массон) 1:48.06 1:52.83 Russia 1:52.811:48.061:51.872:06.351:53.82
6 Nikita Loika 1:50.62 1:55.49 Belarus 1:50.621:52.281:56.531:57.652:10.83
7 Rustam Valeev 1:46.66 1:56.68 Russia 1:52.711:58.711:46.661:58.612:03.33
8 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 1:49.33 1:57.46 Russia 1:54.011:56.131:49.332:06.142:02.23
9 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 1:47.03 2:02.34 Belarus 2:19.302:15.941:53.341:47.031:57.75
10 Ilya Anishchenko 1:45.20 2:11.92 Belarus 2:20.09DNF1:45.202:07.952:07.71
11 Viktor Danilov 2:04.68 2:12.56 Belarus 2:31.742:11.772:04.682:19.092:06.81
12 Dzianis Hardziayuk 2:01.48 2:15.82 Belarus 2:10.522:26.372:26.092:10.842:01.48
13 Konstantin Kalinin 2:16.09 2:24.19 Belarus 2:26.612:42.192:16.092:17.762:28.19
14 Ilya Tsiareshka 2:28.05 2:44.22 Belarus 2:48.492:36.342:47.832:49.202:28.05
15 Andrei Besedin 3:18.53 Belarus 3:18.533:21.03
16 Ilya Zaitsev 3:27.64 Belarus 3:27.64DNF
17 Aliaksei Anisimau DNF Belarus DNFDNF
17 Bogdan Stepanov DNF Belarus DNFDNS
17 Daniil Sasin DNF Belarus DNFDNF
17 Maxim Chechnev DNF Russia DNFDNF
17 Vladimir Kolmogorov DNF Belarus DNFDNF

6x6x6 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Molchan 2:05.78 NR 2:13.95 NR Belarus 2:18.162:05.782:17.91
2 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2:30.16 2:37.59 Russia 2:40.902:41.722:30.16
3 Pavel Yushkevich 2:49.47 2:53.65 Belarus 2:59.642:49.472:51.84
4 Vladislav Kaminskiy 3:15.43 DNF Belarus 3:16.553:15.43DNF
5 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 3:28.75 DNF Belarus 3:28.75DNFDNS
6 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) DNF Russia DNF
6 Dzianis Hardziayuk DNF Belarus DNF
6 Nikolay Masson (Николай Массон) DNF Russia DNF

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Molchan 3:25.23 NR 3:33.31 NR Belarus 3:27.453:47.263:25.23
2 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 3:37.23 3:52.62 Russia 3:37.234:19.013:41.62
3 Pavel Yushkevich 3:56.77 4:16.66 Belarus 4:21.834:31.383:56.77
4 Vladislav Kaminskiy 4:13.76 4:29.63 Belarus 4:27.514:13.764:47.62
5 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 5:58.43 Belarus 5:58.43
6 Dzianis Hardziayuk DNF Belarus DNF
6 Nikolay Masson (Николай Массон) DNF Russia DNF

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artem Savosik 49.20 DNF Belarus 49.20DNFDNF
2 Rustam Valeev 1:02.25 DNF Russia 1:02.251:58.19DNF
3 Nikolay Masson (Николай Массон) 1:05.29 DNF Russia 1:05.292:52.22DNF
4 Maxim Chechnev 1:33.84 DNF Russia DNF1:33.841:51.28
5 Nikita Loika 2:19.79 DNF Belarus DNF2:19.79DNF
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 4:30.30 DNF Belarus 4:30.30DNFDNF
7 Bogdan Stepanov 5:56.55 DNF Belarus 5:56.55DNFDNF
8 Ilya Tsiareshka 6:42.61 DNF Belarus DNF6:42.61DNS
9 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
9 Ilya Anishchenko DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
9 Ilya Zabrodsky DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
9 Konstantin Kalinin DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
9 Viktor Danilov DNF DNF Belarus DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 31 Belarus 31
2 Andrey Molchan 32 Belarus 32
2 Pavel Yushkevich 32 Belarus 32
4 Nikolay Masson (Николай Массон) 34 Russia 34
5 Vladislav Kaminskiy 37 Belarus 37
6 Artem Savosik 38 Belarus 38
6 Nikita Loika 38 Belarus 38
8 Ilya Zabrodsky 40 Belarus 40
9 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 41 Russia 41
10 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 44 Belarus 44
10 Viktor Danilov 44 Belarus 44
12 Konstantin Kalinin 48 Belarus 48
13 Ilya Tsiareshka 49 Belarus 49
14 Petr Zaitsev 57 Belarus 57
15 Ilya Zaitsev 59 Belarus 59
16 Vladimir Kolmogorov 67 Belarus 67
17 Daniil Sasin DNF Belarus DNF
17 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) DNF Russia DNF
17 Ilya Anishchenko DNF Belarus DNF
17 Ustsin Vashchanka DNF Belarus DNF

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 14.37 15.43 NR Belarus 18.9615.0515.5914.3715.66
2 Vladislav Kaminskiy 13.20 17.26 Belarus 16.1417.1220.4118.5313.20
3 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 17.03 18.42 Russia 17.0320.0917.5623.3017.60
4 Ilya Zabrodsky 17.16 18.53 Belarus 17.4319.9017.1618.2620.47
5 Rustam Valeev 17.44 23.35 Russia 18.7517.4421.3929.90DNF
6 Ilya Anishchenko 20.23 23.65 Belarus 24.2923.6020.2323.0537.99

3x3x3 One-Handed Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 13.89 16.60 Belarus 13.8917.3116.4816.0217.57
2 Vladislav Kaminskiy 16.08 18.13 Belarus 16.0821.2016.5316.6521.64
3 Ilya Zabrodsky 16.89 19.75 Belarus 22.7319.9019.1220.2416.89
4 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 16.34 20.73 Russia 21.1222.2221.3116.3419.75
5 Ilya Anishchenko 17.92 22.03 Belarus 17.9222.0921.0425.0122.97
6 Rustam Valeev 18.56 24.09 Russia 23.6524.8823.7425.0118.56
7 Artem Savosik 21.05 25.70 Belarus 46.8026.0227.3323.7621.05
8 Konstantin Kalinin 22.67 25.98 Belarus 25.9522.6724.2056.7527.79
9 Nikita Loika 23.75 26.25 Belarus 30.2123.7525.6126.3826.77
10 Nikolay Masson (Николай Массон) 15.14 26.45 Russia 35.0622.5134.8322.0215.14
11 Ustsin Vashchanka 24.39 27.40 Belarus 26.1927.1933.8928.8324.39
12 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 27.34 35.15 Russia 39.3434.7327.34DNF31.39

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Zabrodsky 16.05 16.24 Belarus 16.0816.1216.5219.3516.05
2 Pavel Yushkevich 13.46 16.28 Belarus 18.6016.2817.1415.4113.46
3 Vladislav Kaminskiy 15.27 18.11 Belarus 18.3319.0618.4115.2717.58
4 Nikita Loika 18.33 20.98 Belarus 28.2721.4818.3319.0122.44
5 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 17.51 21.21 Russia 25.4418.9317.5121.4023.31
6 Rustam Valeev 21.82 23.80 Russia 30.6324.1324.6321.8222.65
7 Artem Savosik 20.56 23.81 Belarus 20.5622.6823.4525.2935.70
8 Nikolay Masson (Николай Массон) 20.51 24.03 Russia 22.6424.8820.5125.6724.58
9 Konstantin Kalinin 18.95 24.70 Belarus 32.7624.1227.6822.3118.95
10 Ilya Anishchenko 23.33 26.56 Belarus 29.5226.1025.1123.3328.47
11 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 25.89 30.62 Russia 36.1831.3530.1225.8930.38
12 Ustsin Vashchanka 24.01 31.23 Belarus 35.7828.6929.2337.5924.01
13 Andrey Molchan 27.04 31.73 Belarus 32.5645.9727.0433.7628.87
14 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 26.30 34.86 Belarus 36.9432.9734.9636.6626.30
15 Viktor Danilov 32.60 38.45 Belarus 42.2534.2132.6043.3438.90
16 Dzianis Hardziayuk 31.27 39.06 Belarus 43.6031.2734.4039.1743.63
17 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 28.64 39.66 Belarus 43.1340.3056.3835.5628.64
18 Petr Zaitsev 34.09 42.49 Belarus 34.8654.5147.3734.0945.24
19 Maxim Chechnev 33.78 42.87 Russia 44.4533.781:01.6638.3045.86
20 Ilya Zaitsev 30.45 44.13 Belarus 47.2044.4330.4549.3240.75
21 Ilya Tsiareshka 36.86 44.84 Belarus 1:01.2344.0351.8736.8638.61
22 Bogdan Stepanov 39.97 53.79 Belarus 54.4857.9548.9539.9758.93
23 Daniil Sasin 1:02.52 Belarus 1:22.111:02.52
24 Aliaksei Anisimau DNF Belarus DNFDNF

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 6.18 6.84 Belarus 6.907.076.187.976.55
2 Nikita Loika 6.97 7.84 Belarus 6.977.657.658.768.22
3 Vladislav Kaminskiy 10.10 16.17 Belarus 14.8016.6220.4210.1017.08
4 Pavel Yushkevich 11.66 16.22 Belarus DNF21.2813.4213.9611.66
5 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 13.77 16.62 Belarus 18.0217.2818.5913.7714.57

Clock First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 5.72 7.70 Belarus 5.727.199.626.889.02
2 Nikita Loika 7.40 8.33 Belarus 8.567.408.34DNF8.10
3 Vladislav Kaminskiy 13.95 15.12 Belarus 13.9515.8816.7614.1615.32
4 Pavel Yushkevich 12.31 15.73 Belarus 21.7912.9121.3812.9112.31
5 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 11.81 18.53 Belarus 15.2411.8126.3916.8623.48
6 Nikolay Masson (Николай Массон) 13.51 19.97 Russia 20.7521.9013.5122.6817.27
7 Ilya Zabrodsky 24.54 29.66 Belarus 27.3424.54DNF26.0935.54
8 Stepan Tsarev 31.89 36.36 Russia 31.8935.6738.72DNF34.69
9 Daniil Sasin 31.19 36.79 Belarus 31.1945.4842.9031.5635.92
10 Bogdan Stepanov 30.76 39.09 Belarus 30.7647.0431.90DNF38.34
11 Ustsin Vashchanka 12.66 DNF Belarus DNFDNF15.4515.7212.66
12 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 19.15 DNF Belarus DNF24.3823.86DNF19.15
13 Maxim Chechnev 52.81 DNF Russia DNFDNFDNFDNF52.81

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 1:36.32 1:49.34 Belarus 1:58.851:49.761:36.321:47.451:50.82
2 Nikita Loika 1:50.50 2:04.93 Belarus 1:50.502:01.862:01.372:16.092:11.55
3 Pavel Yushkevich 1:55.27 2:09.01 Belarus 1:55.272:10.892:08.492:17.962:07.66
4 Dzianis Hardziayuk 2:17.59 2:27.62 Belarus 2:33.252:17.59DNF2:28.522:21.08
5 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 2:35.99 2:41.44 Belarus 3:07.532:48.862:39.092:35.992:36.37
6 Rustam Valeev 2:40.63 2:54.99 Russia 2:46.052:52.643:06.282:40.633:20.05
7 Ustsin Vashchanka 2:10.37 DNF Belarus 2:10.372:43.692:31.56DNSDNS
8 Andrei Besedin DNF Belarus DNFDNF
8 Bogdan Stepanov DNF Belarus DNFDNF
8 Daniil Sasin DNF Belarus DNFDNF
8 Ilya Zabrodsky DNF Belarus DNFDNF

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 3.70 4.46 Belarus 3.703.725.909.083.75
2 Ilya Anishchenko 3.36 4.77 Belarus 6.013.365.874.424.03
3 Nikita Loika 4.25 5.98 Belarus 6.824.255.738.545.40
4 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 5.25 6.49 Belarus 5.847.426.796.845.25
5 Vladislav Kaminskiy 5.94 8.27 Belarus 7.915.9414.149.487.42

Pyraminx Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 4.07 5.64 Belarus 7.154.075.804.626.50
2 Ilya Anishchenko 4.76 5.92 Belarus 5.746.098.415.934.76
3 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 5.97 7.01 Belarus 7.165.978.227.196.68
4 Nikita Loika 7.07 7.47 Belarus 7.8710.177.337.077.22
5 Vladislav Kaminskiy 6.28 8.67 Belarus 8.8810.878.516.288.63
6 Pavel Yushkevich 5.57 9.08 Belarus 9.795.5710.307.1614.88
7 Rustam Valeev 6.18 9.71 Russia 16.037.486.1811.0910.56
8 Artem Savosik 5.57 10.29 Belarus 11.309.5411.865.5710.03
9 Ilya Zabrodsky 7.38 11.57 Belarus 8.9018.607.3814.5511.27
10 Ustsin Vashchanka 7.63 13.13 Belarus 17.4624.7410.767.6311.16
11 Ilya Zaitsev 6.26 DNF Belarus 8.757.72DNF6.26DNF

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Anishchenko 4.02 4.88 Belarus 5.124.024.075.935.46
2 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 4.65 5.43 Belarus 4.656.714.695.735.88
3 Pavel Yushkevich 5.22 6.02 Belarus 5.939.096.835.225.29
4 Nikita Loika 4.47 6.56 Belarus 6.498.134.476.416.77
5 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 5.41 6.99 Belarus 7.217.415.417.796.36
6 Vladislav Kaminskiy 4.89 7.50 Belarus 7.5614.086.954.897.98
7 Ilya Zabrodsky 6.66 7.64 Belarus 7.068.706.6610.537.16
8 Ilya Zaitsev 7.62 7.95 Belarus 8.307.648.517.907.62
9 Rustam Valeev 7.00 8.39 Russia 7.739.127.008.838.61
10 Artem Savosik 7.05 10.24 Belarus 9.277.059.0912.35DNF
11 Ustsin Vashchanka 8.72 10.83 Belarus 8.7213.6015.778.969.94
12 Petr Zaitsev 9.91 10.93 Belarus 12.4510.239.9110.1113.86
13 Bogdan Stepanov 10.56 11.91 Belarus 12.2310.5612.3411.8611.65
14 Andrei Besedin 8.94 12.63 Belarus 8.9411.0713.6013.2219.32
15 Ilya Tsiareshka 11.97 12.71 Belarus 12.0423.1112.1611.9713.93
16 Daniil Sasin 12.32 13.08 Belarus 13.1822.9812.3212.8313.22
17 Aliaksei Anisimau 11.53 13.48 Belarus 12.1213.3915.6611.5314.93
18 Stepan Tsarev 10.51 13.66 Russia 11.3513.4920.6416.1310.51
19 Maxim Chechnev 11.03 14.75 Russia 14.3117.0811.0313.3616.58
20 Anton Besedin 12.91 15.49 Belarus 14.4812.9118.6815.6916.31
21 Dzianis Hardziayuk 10.91 15.97 Belarus 10.9117.8416.5013.56DNF
22 Gleb Stepanov 14.76 19.34 Belarus 22.9420.9914.7616.2020.82
23 Aleksandr Meleshko 16.02 19.70 Belarus 18.4826.1220.5516.0220.07

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 5.60 7.34 Belarus 13.055.607.258.376.41
2 Ilya Anishchenko 4.71 7.46 Belarus DNF4.717.448.246.70
3 Vladislav Kaminskiy 6.45 7.72 Belarus 6.768.60DNF7.806.45
4 Konstantin Kalinin 6.38 8.59 Belarus 19.008.899.486.387.39
5 Pavel Yushkevich 6.18 8.86 Belarus 11.516.189.336.5610.68
6 Petr Zaitsev 8.16 11.02 Belarus 11.7610.2711.0415.488.16

Skewb Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 7.09 8.19 Belarus 8.748.297.098.757.55
2 Vladislav Kaminskiy 5.58 8.48 Belarus 8.988.927.678.865.58
3 Ilya Anishchenko 6.36 8.82 Belarus 6.9013.2010.346.369.23
4 Konstantin Kalinin 6.06 9.16 Belarus 8.829.099.919.586.06
5 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 6.16 9.38 Belarus 13.356.2011.969.986.16
6 Petr Zaitsev 6.68 10.18 Belarus 8.8712.7414.008.936.68
7 Ilya Zabrodsky 8.08 10.35 Belarus 20.068.089.9912.668.41
8 Gleb Stepanov 10.17 11.89 Belarus 11.3510.1715.7313.9610.35
9 Rustam Valeev 8.22 11.95 Russia 14.838.9814.9012.048.22
10 Ilya Zaitsev 6.28 12.71 Belarus DNF12.9416.156.289.03
11 Nikita Loika 7.77 13.99 Belarus 34.0513.1013.597.7715.27
12 Dzianis Hardziayuk 9.77 15.21 Belarus 24.9714.9414.6816.019.77

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Anishchenko 4.81 7.97 Belarus 4.819.5910.727.796.53
2 Konstantin Kalinin 4.58 8.03 Belarus 6.107.044.5810.9611.84
3 Vladislav Kaminskiy 4.74 8.19 Belarus 7.128.984.7410.498.47
4 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 7.35 8.19 Belarus 9.067.3514.967.797.71
5 Pavel Yushkevich 4.21 8.28 Belarus 7.217.264.2112.2810.36
6 Ilya Zabrodsky 7.69 8.83 Belarus 9.338.8711.468.287.69
7 Nikita Loika 6.97 10.63 Belarus 10.4412.0922.069.376.97
8 Petr Zaitsev 7.76 11.03 Belarus 7.7610.7414.8713.059.29
9 Dzianis Hardziayuk 9.13 11.17 Belarus 9.159.1319.1413.5910.77
10 Ilya Zaitsev 5.24 11.82 Belarus 5.2412.6814.2912.0210.77
11 Gleb Stepanov 8.14 12.45 Belarus 8.1413.348.5417.3615.47
12 Rustam Valeev 5.62 12.68 Russia 6.3921.825.6217.6713.98
13 Andrei Besedin 12.18 13.91 Belarus 13.32DNF13.6112.1814.79
14 Ilya Tsiareshka 9.73 14.80 Belarus 9.7316.5716.9917.1910.85
15 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 8.36 15.73 Belarus 8.3617.45DNF13.6716.08
16 Artem Savosik 7.42 16.14 Belarus 7.4216.6412.4019.39DNS
17 Ustsin Vashchanka 10.17 17.21 Belarus 23.6915.8120.7615.0610.17
18 Maxim Chechnev 14.44 18.39 Russia 16.3616.8614.4422.4021.94
19 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 7.93 19.01 Russia 7.9316.8621.3018.8624.65
20 Vladimir Kolmogorov 11.43 20.02 Belarus 11.4324.2114.4621.3830.93
21 Aliaksei Anisimau 19.15 23.59 Belarus 19.1519.9623.4527.3728.13
22 Daniil Sasin 11.53 24.04 Belarus 24.4024.4723.2425.7411.53
23 Aleksandr Meleshko 18.63 31.79 Belarus 27.9328.7118.6354.5538.74
24 Stepan Tsarev 14.23 DNF Russia 20.77DNFDNFDNF14.23

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 15.09 16.66 Belarus 16.7219.2515.0917.1116.14
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 23.08 32.42 Belarus 39.1438.0328.1423.0831.09
3 Ilya Anishchenko 27.71 33.24 Belarus 38.0732.7142.7128.9527.71
4 Nikita Loika 28.65 33.96 Belarus 47.8134.8935.7028.6531.28
5 Vladislav Kaminskiy 32.58 DNF Belarus DNF32.58DNFDNSDNS
6 Andrei Besedin DNF DNF Belarus DNFDNFDNSDNSDNS

Square-1 First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 15.95 16.86 Belarus 17.1716.8215.9518.9016.59
2 Ilya Anishchenko 20.25 29.65 Belarus 33.6933.9020.2536.7521.37
3 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 32.08 40.18 Belarus 42.6245.0532.8851.6732.08
4 Nikita Loika 31.82 47.48 Belarus 50.8251.2348.4431.8243.19
5 Nikolay Masson (Николай Массон) 38.75 49.51 Russia 49.611:14.7751.7647.1538.75
6 Andrei Besedin 31.30 54.97 Belarus 40.7556.711:07.4531.301:22.06
7 Vladislav Kaminskiy 45.94 1:10.28 Belarus 1:20.2545.941:01.011:09.571:23.84
8 Maxim Chechnev 1:10.07 Russia 1:10.071:21.93
9 Daniil Sasin 1:19.75 Belarus 1:23.861:19.75
10 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 1:26.10 Russia 1:26.10DNF
11 Bogdan Stepanov 1:49.74 Belarus 1:50.731:49.74
12 Gleb Stepanov DNF Belarus DNFDNF

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 8:16.64 DNF Russia DNF8:16.64DNS
2 Nikolay Masson (Николай Массон) 12:02.00 DNF Russia DNFDNF12:02.00
3 Maxim Chechnev 16:03.00 DNF Russia DNFDNF16:03.00
4 Artem Savosik DNF DNF Belarus DNFDNFDNF

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) DNF DNF Russia DNFDNFDNS
1 Maxim Chechnev DNF DNF Russia DNFDNSDNS

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maxim Chechnev 10/11 57:59 Russia 7/10 52:0010/11 57:59
2 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 10/12 56:13 Russia 10/12 56:139/14 58:59
3 Nikolay Masson (Николай Массон) 5/5 22:31 Russia 5/5 22:316/7 38:42
4 Ilya Anishchenko 2/2 13:34 Belarus DNF2/2 13:34
5 Viktor Danilov 2/2 14:37 Belarus 2/2 14:37DNF
6 Rustam Valeev 11/20 1:00:00 Russia DNF11/20 1:00:00
7 Artem Savosik 5/9 52:37 Belarus DNF5/9 52:37
8 Konstantin Kalinin DNF Belarus DNFDNS
8 Nikita Loika DNF Belarus DNFDNS

3x3x3 With Feet Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 48.33 NR 53.91 Belarus 1:04.8248.3348.58
2 Nikita Loika 1:16.05 1:31.78 Belarus 1:16.051:39.751:39.54
3 Viktor Danilov 1:29.70 1:36.72 Belarus 1:36.751:43.721:29.70
4 Maxim Chechnev 1:46.10 1:56.35 Russia 2:13.531:46.101:49.43
5 Vladislav Kaminskiy 1:59.51 2:17.78 Belarus 2:24.532:29.311:59.51
6 Pavel Yushkevich 2:36.42 2:44.97 Belarus 2:45.002:53.482:36.42
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 2:28.25 3:06.75 Belarus 2:28.253:54.852:57.15
8 Nikolay Masson (Николай Массон) 4:29.63 Russia 4:29.63