Spring in Vitebsk 2017


Date
Mar 25 - 26, 2017
City
Vitebsk, Belarus
Venue

School 6

Address
Belarus, Vitebsk, Lazo str., 15
Details

In the Assembly Hall on the second floor

Website
Spring in Vitebsk 2017 website
Organizers
Anna Popovich and Ilya Zaitsev
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact
7989863@mail.ru, ilya.zajcev.99@mail.ru, itsiareshka@worldcubeassociation.org
Information

Registration will be closed on March, 19 or when we reach 60 competitors. Registration fee: for one event - 5 BYN ~ 2.5 USD. For two and more events - 10 BYN ~ 5 USD. Please see the website for more details.

Events
Main event
Competitors
37
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Vladislav Kaminskiy won with an average of 9.75 seconds in the 3x3x3 Cube event. Pavel Yushkevich finished second (10.09) and Ilya Zabrodsky finished third (11.99).

World records: Roman Strakhov‎ 5x5x5 Blindfolded 5:49.77 (average).

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 8.21 9.75 Belarus 8.219.089.9310.2512.32
2 Pavel Yushkevich 8.79 10.09 Belarus 10.4110.438.799.4411.02
3 Ilya Zabrodsky 8.62 11.99 Belarus 15.4712.278.6212.4511.24
4 Dmitry Korolev 10.64 12.32 Russia 11.7310.6411.2313.9915.43
5 Ilya Tsiareshka 10.84 12.35 Belarus 12.2515.1110.8713.9310.84
6 Nikita Loika 8.39 12.41 Belarus 12.9411.118.3913.1713.83
7 Rustam Valeev 11.75 12.41 Russia 13.2813.0912.0311.7512.11
8 Viktor Danilov 12.98 13.35 Belarus 13.0313.3012.9816.2613.73
9 Ilya Anishchenko 11.21 13.89 Belarus 15.1014.2312.3416.3511.21
10 Artem Savosik 11.94 15.96 Belarus 17.0616.1711.9426.7914.64
11 Kirill Baydakov 16.10 18.34 Belarus 20.1020.1317.1716.1017.75
12 Roman Strakhov 12.99 20.43 Russia 17.7826.1912.9917.311:06.72

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 8.98 9.64 Belarus 10.498.989.1911.729.25
2 Dmitry Korolev 9.69 12.67 Russia 18.069.979.6914.6113.42
3 Ilya Anishchenko 11.87 13.35 Belarus 13.7915.0813.8012.4511.87
4 Nikita Loika 10.78 13.98 Belarus 16.8613.8610.7815.6412.44
5 Viktor Danilov 11.96 14.10 Belarus 11.9615.3612.3415.1114.84
6 Ilya Tsiareshka 12.79 14.37 Belarus 12.7914.8115.3913.6714.63
7 Pavel Yushkevich 12.52 14.82 Belarus 13.80DNF14.0012.5216.66
8 Rustam Valeev 13.60 15.04 Russia 15.8313.7115.5916.6013.60
9 Artem Savosik 13.77 15.15 Belarus 16.4013.9115.5216.0313.77
10 Ilya Zabrodsky 14.07 15.26 Belarus 16.3315.1314.8815.7714.07
11 Kirill Baydakov 15.25 16.36 Belarus 15.7316.6917.0815.2516.67
12 Roman Strakhov 13.03 16.39 Russia 19.3516.7216.9215.5413.03
13 Matvey Olikheyko 13.17 16.57 Russia 18.9115.0919.1813.1715.71
14 Grigoriy Andreev 14.66 17.32 Russia 14.6620.9927.4615.4515.53
15 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 16.19 17.42 Belarus 16.8717.2518.6218.1416.19
16 Ivan Terekh 16.64 18.26 Belarus 18.7220.1117.6418.4316.64
17 Viachaslau Kazak 14.27 18.83 Belarus 17.1322.2614.2722.4417.10
18 Zakhar Malinovskiy 15.78 19.56 Belarus 23.3717.4818.5322.6715.78
19 Vladimir Okenchits 17.95 20.22 Russia 21.1919.9420.2417.9520.47
20 Aliaksei Anisimau 18.95 20.65 Belarus 20.4818.9525.6221.7719.70
21 Yauheni Yudko 19.10 21.66 Belarus 20.5620.2824.2219.1024.14
22 Ilya Zaitsev 19.66 22.75 Belarus 22.9122.6919.6622.65DNF
23 Petr Zaitsev 20.17 23.75 Belarus 20.1723.2025.0029.4923.04
24 Andrey Shantor 24.93 28.42 Belarus 32.1224.9824.9328.1534.87
25 Andrey Kurochkin 22.62 28.51 Russia 23.4527.2134.8822.6238.72

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Korolev 10.07 11.24 Russia 10.7610.0711.3311.6213.62
2 Vladislav Kaminskiy 10.02 11.73 Belarus 12.2513.8511.7110.0211.24
3 Ilya Tsiareshka 11.92 12.59 Belarus 14.5712.9512.2112.6211.92
4 Rustam Valeev 11.05 13.89 Russia DNF16.7111.0512.5812.38
5 Nikita Loika 12.10 14.44 Belarus 15.1214.8313.3812.1016.62
6 Viktor Danilov 11.73 14.47 Belarus 15.9511.7322.3312.9114.56
7 Ilya Anishchenko 12.63 14.96 Belarus 17.8314.3213.3012.6317.25
8 Artem Savosik 12.50 15.41 Belarus 13.1120.7114.0012.5019.11
9 Matvey Olikheyko 12.74 16.48 Russia 16.0023.4113.5012.7419.95
10 Roman Strakhov 14.56 16.61 Russia 19.7916.9017.4614.5615.48
11 Zakhar Malinovskiy 13.79 16.88 Belarus 21.4517.2913.7917.0216.34
12 Grigoriy Andreev 15.63 17.04 Russia 16.3018.6218.7115.6316.21
13 Pavel Yushkevich 14.34 17.43 Belarus 19.3619.7016.7114.3416.23
14 Ilya Zabrodsky 11.96 18.30 Belarus 23.53DNF11.9613.6817.69
15 Kirill Baydakov 15.47 18.36 Belarus 25.0316.8418.5819.6515.47
16 Ivan Terekh 18.14 19.05 Belarus 22.5118.5718.4318.1420.14
17 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 16.95 19.84 Belarus DNF17.5516.9519.8622.12
18 Viachaslau Kazak 17.26 20.54 Belarus 17.2623.5121.0220.8219.77
19 Vladimir Okenchits 15.02 20.58 Russia 19.2839.0415.0216.5125.95
20 Petr Zaitsev 20.25 21.78 Belarus 23.1726.3420.4921.6820.25
21 Ilya Zaitsev 16.79 22.18 Belarus 24.0219.9916.7923.3323.23
22 Aliaksei Anisimau 18.96 22.50 Belarus 28.5722.6518.9622.0222.84
23 Yauheni Yudko 19.01 22.54 Belarus 22.3828.8020.5419.0124.69
24 Andrey Kurochkin 23.95 26.63 Russia 25.7827.3326.7935.1623.95
25 Andrey Shantor 23.22 30.04 Belarus 31.8729.10DNF23.2229.15
26 Vladislav Avseev 28.22 33.79 Belarus 38.3331.7331.3128.2241.35
27 Anna Popovich 30.86 36.50 Belarus 33.3730.8644.8238.0538.09
28 Vasili Zamkou 34.88 42.38 Belarus 47.4234.8843.7235.99DNF
29 Sergey Pechenkin 37.87 45.64 Russia 43.7537.8743.4649.711:03.74
30 Maxim Logvinenko 43.98 48.57 Belarus 50.5946.2543.9857.1448.88
31 Evgeniy Rimashevskiy 44.34 49.99 Belarus 1:13.2146.1347.1956.6544.34
32 Yan Fiadosik 44.19 54.62 Belarus 44.191:03.4647.4652.931:04.39
33 Andrey Korolev 48.16 57.12 Russia 51.581:06.0053.7848.161:07.13
34 Vladimir Kulakov 52.87 1:02.69 Belarus 1:09.1652.871:16.8659.7559.16
35 Marya Vasilyeva 1:24.69 1:29.88 Belarus 1:24.691:33.601:28.641:38.661:27.40
36 Ekaterina Popovich 1:29.49 1:47.02 Belarus 1:56.701:51.842:19.101:32.511:29.49

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 2.98 3.33 Belarus 3.613.273.863.102.98
2 Dmitry Korolev 2.99 4.41 Russia 6.304.034.924.272.99
3 Pavel Yushkevich 3.98 4.47 Belarus 3.984.894.254.814.35
4 Nikita Loika 3.66 4.79 Belarus 3.665.774.215.614.55
5 Ilya Zabrodsky 3.52 4.93 Belarus 4.615.724.466.543.52
6 Matvey Olikheyko 5.02 5.24 Russia 5.085.495.156.145.02
7 Grigoriy Andreev 4.13 5.27 Russia 5.585.934.135.364.86
8 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 6.44 6.97 Belarus 7.176.709.357.056.44
9 Ilya Tsiareshka 3.54 7.35 Belarus 7.887.637.766.663.54
10 Aliaksei Anisimau 6.14 7.49 Belarus 7.418.507.897.166.14
11 Rustam Valeev 5.08 7.67 Russia 7.545.086.558.9211.93
12 Viktor Danilov 6.40 10.81 Belarus 15.6715.367.169.926.40

2x2x2 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 2.43 2.75 Belarus 2.962.593.112.712.43
2 Nikita Loika 3.03 3.62 Belarus 3.244.324.723.313.03
3 Pavel Yushkevich 2.47 3.74 Belarus 7.512.474.903.522.80
4 Dmitry Korolev 2.53 3.78 Russia 2.533.434.035.533.89
5 Matvey Olikheyko 2.88 4.45 Russia 4.525.273.552.886.96
6 Ilya Zabrodsky 3.83 4.94 Belarus 4.375.043.836.655.41
7 Viktor Danilov 3.29 5.05 Belarus 7.845.404.873.294.88
8 Grigoriy Andreev 3.50 5.31 Russia 3.504.908.165.935.11
9 Ilya Tsiareshka 3.47 5.83 Belarus 6.777.794.893.475.84
10 Rustam Valeev 4.19 6.31 Russia 7.144.195.966.976.01
11 Aliaksei Anisimau 5.87 6.45 Belarus 7.786.046.885.876.44
12 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 5.68 6.48 Belarus 5.687.416.125.9245.17
13 Kirill Baydakov 4.59 6.71 Belarus 6.968.406.494.596.67
14 Ivan Terekh 5.46 6.82 Belarus 8.036.015.468.356.42
15 Artem Savosik 5.84 6.91 Belarus 7.466.428.116.865.84
16 Viachaslau Kazak 3.25 7.15 Belarus 7.233.257.276.948.27
17 Petr Zaitsev 4.56 7.49 Belarus 6.538.064.567.888.47
18 Andrey Kurochkin 6.40 7.85 Russia 7.046.4011.608.987.54
19 Vladimir Okenchits 5.84 7.95 Russia 8.205.848.856.8111.10
20 Andrey Shantor 6.81 8.30 Belarus 6.817.959.949.467.50
21 Ilya Zaitsev 5.41 9.97 Belarus 8.6811.1112.185.4110.11

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Loika 3.56 4.01 Belarus 4.083.565.093.963.99
2 Vladislav Kaminskiy 2.89 4.10 Belarus 2.895.674.614.033.67
3 Dmitry Korolev 3.37 4.89 Russia 3.375.894.594.855.23
4 Pavel Yushkevich 3.44 4.99 Belarus 3.444.846.014.555.58
5 Grigoriy Andreev 3.00 5.41 Russia 3.006.385.406.274.55
6 Viachaslau Kazak 4.76 5.78 Belarus 6.125.935.294.767.68
7 Artem Savosik 4.15 5.95 Belarus 4.816.684.157.776.36
8 Viktor Danilov 5.25 6.62 Belarus 7.386.496.137.235.25
9 Ilya Tsiareshka 5.52 6.65 Belarus 7.015.526.756.756.46
10 Rustam Valeev 3.60 6.68 Russia 10.484.583.6011.254.99
11 Petr Zaitsev 5.91 6.71 Belarus 6.615.917.487.506.04
12 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 4.95 6.94 Belarus 6.097.467.2810.214.95
13 Vladimir Okenchits 5.87 6.99 Russia 7.735.875.997.259.59
14 Matvey Olikheyko 5.14 7.01 Russia 5.146.685.8210.168.52
15 Ilya Zabrodsky 6.24 7.06 Belarus 6.246.317.697.417.47
16 Aliaksei Anisimau 5.43 7.13 Belarus 7.395.436.697.318.30
17 Kirill Baydakov 6.43 7.22 Belarus 7.556.436.647.469.84
18 Andrey Kurochkin 4.42 7.56 Russia 9.067.086.554.4211.97
19 Ivan Terekh 6.01 7.91 Belarus 7.527.438.7712.786.01
20 Andrey Shantor 6.78 8.83 Belarus 10.518.286.7811.667.71
21 Ilya Zaitsev 6.81 9.04 Belarus 11.439.636.818.638.86
22 Vladislav Avseev 8.14 9.98 Belarus 8.3912.701:17.418.848.14
23 Evgeniy Rimashevskiy 7.80 10.57 Belarus 11.9711.3010.757.809.66
24 Roman Strakhov 7.56 12.60 Russia 16.297.56DNF11.919.59
25 Yauheni Yudko 9.21 15.39 Belarus DNF9.989.2124.5711.63
26 Yan Fiadosik 9.38 15.52 Belarus 16.2215.619.3816.1714.78
27 Andrey Korolev 11.29 21.38 Russia 20.8421.6111.2921.7026.44
28 Vasili Zamkou 14.13 22.33 Belarus 14.13DNF14.1336.3616.49
29 Anna Popovich 16.46 23.81 Belarus 28.2720.0923.0716.4632.78

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 38.87 42.43 Belarus 52.0438.8743.9239.8443.54
2 Ilya Zabrodsky 43.36 45.06 Belarus 56.1346.9544.5943.3643.65
3 Vladislav Kaminskiy 42.69 45.08 Belarus 44.4142.6947.5048.0243.32
4 Rustam Valeev 39.97 48.67 Russia 58.4943.7652.7739.9749.48
5 Ilya Tsiareshka 44.99 49.07 Belarus 51.9548.8444.9958.9446.43
6 Dmitry Korolev 54.39 58.04 Russia 57.3654.391:01.0257.6559.12
7 Artem Savosik 59.47 1:05.04 Belarus 59.471:08.771:06.361:38.5859.98
8 Viktor Danilov 59.47 1:06.12 Belarus 1:06.891:02.6359.471:08.85DNF
9 Ivan Terekh 58.65 1:08.70 Belarus 1:12.791:10.681:08.061:07.3658.65
10 Grigoriy Andreev 1:04.87 1:12.76 Russia 1:04.871:08.97DNF1:17.341:11.97
11 Matvey Olikheyko 1:02.83 1:18.27 Russia 1:22.671:28.561:02.831:15.441:16.71

4x4x4 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Zabrodsky 34.55 41.58 Belarus 37.2043.3344.2134.5553.56
2 Pavel Yushkevich 40.03 45.57 Belarus 41.8450.5644.3140.0354.52
3 Vladislav Kaminskiy 44.46 50.34 Belarus 1:04.6349.1151.5444.4650.38
4 Ilya Tsiareshka 47.60 50.78 Belarus 47.6053.7150.8547.771:01.17
5 Rustam Valeev 49.35 52.19 Russia 56.0550.7049.3549.8157.35
6 Dmitry Korolev 53.71 55.54 Russia 54.3957.711:02.7154.5253.71
7 Ivan Terekh 59.43 1:02.88 Belarus 59.462:47.331:06.5859.431:02.60
8 Viktor Danilov 57.56 1:05.27 Belarus 1:11.471:05.2757.561:10.471:00.06
9 Grigoriy Andreev 58.68 1:07.29 Russia 1:00.76DNF1:08.0758.681:13.04
10 Matvey Olikheyko 59.47 1:10.95 Russia 59.471:30.731:15.981:11.891:04.97
11 Artem Savosik 1:11.36 1:19.27 Belarus 1:19.901:19.791:18.121:20.011:11.36
12 Aliaksei Anisimau 1:01.94 1:20.40 Belarus 1:01.941:23.62DNF1:17.181:20.39
13 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 59.29 1:28.27 Belarus 1:07.3259.291:43.071:34.431:46.13
14 Vladimir Okenchits 1:13.16 1:29.65 Russia 1:41.451:38.131:13.161:26.461:24.35
15 Petr Zaitsev 1:10.27 1:30.81 Belarus 1:10.271:43.801:19.841:28.79DNF

4x4x4 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 44.25 46.76 Belarus 47.7546.7845.7644.251:08.31
2 Ilya Zabrodsky 38.55 47.50 Belarus 45.6748.3138.5555.2448.51
3 Pavel Yushkevich 44.27 50.65 Belarus 53.9344.2746.4852.4353.05
4 Rustam Valeev 49.31 52.95 Russia 55.0949.3153.8353.5451.47
5 Dmitry Korolev 52.81 58.72 Russia 1:02.541:00.6752.8152.951:05.62
6 Ilya Tsiareshka 55.61 59.75 Belarus 1:16.461:05.4156.7155.6157.14
7 Viktor Danilov 57.61 1:01.86 Belarus 57.6158.961:01.701:04.911:29.18
8 Ivan Terekh 1:01.36 1:06.41 Belarus 1:01.361:05.361:20.721:12.181:01.70
9 Grigoriy Andreev 1:07.93 1:14.46 Russia 1:13.631:13.551:27.171:07.931:16.20
10 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 1:11.20 1:17.12 Belarus 1:11.201:19.00DNF1:15.161:17.19
11 Aliaksei Anisimau 1:09.67 1:18.09 Belarus 1:14.341:16.981:22.941:09.671:25.29
12 Matvey Olikheyko 1:07.37 1:19.32 Russia 1:07.371:23.331:15.021:23.021:19.93
13 Vladimir Okenchits 1:04.99 1:32.11 Russia 1:28.241:33.27DNF1:04.991:34.81
14 Artem Savosik 1:26.92 1:35.24 Belarus 1:32.801:42.621:26.921:30.31DNF
15 Petr Zaitsev 1:18.12 1:40.15 Belarus 1:37.441:52.071:49.101:18.121:33.91
16 Ilya Zaitsev 1:46.63 Belarus 1:53.541:46.63
17 Nikita Loika 1:54.91 Belarus DNF1:54.91
18 Vladislav Grishchenkov 1:58.54 Belarus 1:58.54DNF
19 Kirill Baydakov 2:08.66 Belarus 2:39.942:08.66
20 Andrey Shantor 2:43.62 Belarus 2:43.622:52.79

5x5x5 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 1:17.04 1:26.29 Belarus 1:17.041:32.431:24.051:25.251:29.58
2 Pavel Yushkevich 1:32.08 1:35.12 Belarus 1:32.082:05.421:38.091:34.881:32.40
3 Rustam Valeev 1:48.88 1:53.46 Russia 1:49.331:49.691:48.882:01.362:11.93
4 Viktor Danilov 2:06.98 2:16.30 Belarus 2:24.472:20.012:17.442:06.982:11.44
5 Grigoriy Andreev 2:13.67 2:18.08 Russia 2:13.672:21.102:15.212:17.922:51.14
6 Dmitry Korolev 2:10.83 2:22.39 Russia 3:02.262:23.532:10.832:12.332:31.32
7 Ilya Tsiareshka 2:20.61 2:28.26 Belarus 2:37.052:42.432:23.722:20.612:24.02
8 Matvey Olikheyko 2:35.84 2:53.24 Russia 2:45.443:03.673:52.302:35.842:50.62
9 Aliaksei Anisimau 2:58.76 3:08.52 Belarus 3:17.062:58.763:04.533:03.963:19.33
10 Ilya Zaitsev 3:05.00 3:19.08 Belarus 3:05.003:29.283:29.683:05.553:22.42
11 Andrey Kurochkin DNF Russia DNFDNF

6x6x6 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 2:47.24 2:54.84 Belarus 2:50.282:47.243:06.99
2 Pavel Yushkevich 3:10.93 3:17.14 Belarus 3:20.863:10.933:19.62
3 Aliaksei Anisimau DNF Belarus DNF
3 Ilya Tsiareshka DNF Belarus DNF
3 Ilya Zaitsev DNF Belarus DNF

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 4:22.79 4:51.10 Belarus 5:09.775:00.734:22.79
2 Vladislav Kaminskiy 4:47.48 4:58.70 Belarus 5:17.464:51.174:47.48
3 Roman Strakhov 4:59.00 5:14.94 Russia 5:11.455:34.384:59.00

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 35.60 45.37 Russia 35.6055.6344.87
2 Rustam Valeev 57.84 DNF Russia 59.1857.84DNF
3 Artem Savosik 1:06.28 DNF Belarus 1:06.28DNFDNF
4 Ilya Zabrodsky 3:14.10 DNF Belarus DNF6:23.503:14.10
5 Ilya Tsiareshka 3:35.00 4:52.09 Belarus 3:35.006:21.074:40.21
6 Viktor Danilov 3:43.35 4:17.75 Belarus 4:33.384:36.513:43.35
7 Matvey Olikheyko 7:02.92 DNF Russia 10:28.007:02.92DNS
8 Nikita Loika DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
8 Vladimir Okenchits DNF DNF Russia DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Viktor Danilov 28 Belarus 28
2 Pavel Yushkevich 29 Belarus 29
3 Vladimir Okenchits 33 Russia 33
4 Vladislav Kaminskiy 36 Belarus 36
5 Ivan Terekh 39 Belarus 39
6 Dmitry Korolev 40 Russia 40
6 Matvey Olikheyko 40 Russia 40
8 Artem Savosik 42 Belarus 42
9 Ilya Tsiareshka 44 Belarus 44
9 Ilya Zabrodsky 44 Belarus 44
11 Grigoriy Andreev 45 Russia 45
12 Yauheni Yudko 46 Belarus 46
13 Ilya Anishchenko DNF Belarus DNF
13 Nikita Loika DNF Belarus DNF

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 14.17 16.53 Belarus 14.1716.2616.8717.9216.47
2 Pavel Yushkevich 15.93 17.64 Belarus 18.8115.9316.2319.1717.87
3 Ilya Zabrodsky 16.03 18.01 Belarus 16.0318.4434.8617.4318.15
4 Rustam Valeev 20.01 23.82 Russia 25.2220.0123.8626.7422.39
5 Nikita Loika 20.55 24.86 Belarus 26.3820.5541.3326.8021.40
6 Ivan Terekh 22.48 26.61 Belarus 31.5229.6022.4824.8225.41
7 Artem Savosik 17.52 26.73 Belarus 17.5229.9728.2323.8228.14
8 Matvey Olikheyko 24.89 26.99 Russia 28.5726.6824.8928.3825.92
9 Vladimir Okenchits 25.84 31.46 Russia 34.4428.9638.7825.8430.98
10 Dmitry Korolev 20.15 31.73 Russia 48.7624.8030.6720.1539.73
11 Grigoriy Andreev 33.83 41.39 Russia 35.1546.3433.8342.6847.33
12 Kirill Baydakov 26.35 DNF Belarus DNF26.3526.38DNFDNS

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 14.23 14.96 Belarus 15.6615.2814.2314.7914.80
2 Pavel Yushkevich 15.03 16.96 Belarus 15.0316.6020.9217.5216.76
3 Ilya Zabrodsky 17.00 22.46 Belarus 26.6124.4621.8717.0021.06
4 Dmitry Korolev 20.40 23.71 Russia 38.2922.9826.3120.4021.83
5 Artem Savosik 24.63 27.05 Belarus 24.6325.9027.8227.4329.58
6 Rustam Valeev 21.83 27.12 Russia 21.8323.7329.9751.8827.66
7 Matvey Olikheyko 24.37 27.91 Russia 38.2124.9927.5831.1724.37
8 Ivan Terekh 23.33 28.20 Belarus 28.4127.0123.3329.1933.28
9 Nikita Loika 21.75 31.17 Belarus 44.4245.8925.0124.0821.75
10 Grigoriy Andreev 22.23 33.76 Russia 22.2341.1931.7140.3129.27
11 Vladimir Okenchits 31.48 38.24 Russia 50.4432.8142.9538.9531.48
12 Kirill Baydakov 29.94 40.89 Belarus 38.2544.7542.6541.7729.94
13 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 36.07 41.68 Belarus 42.4836.0747.3643.0239.55
14 Ilya Tsiareshka 33.32 42.35 Belarus 46.7937.2543.0133.3251.25
15 Viktor Danilov 32.52 50.24 Belarus 32.5255.661:30.6532.911:02.14
16 Ilya Zaitsev 48.72 53.09 Belarus 50.631:06.3759.7648.7248.88
17 Aliaksei Anisimau 49.50 54.58 Belarus 55.2649.5053.4155.6155.08
18 Yauheni Yudko 59.63 1:02.15 Belarus 1:21.231:02.2759.631:01.211:02.98
19 Andrey Kurochkin 1:06.09 1:23.44 Russia 1:22.591:18.971:06.091:28.751:50.31
20 Petr Zaitsev 48.25 DNF Belarus 48.2557.28DNFDNFDNS

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Loika 8.53 9.33 Belarus 9.839.488.538.6812.46
2 Ilya Tsiareshka 5.59 11.60 Belarus 5.59DNF19.316.758.75
3 Pavel Yushkevich 9.77 13.11 Belarus 12.889.7716.1810.2637.64
4 Vladislav Kaminskiy 14.44 16.16 Belarus 17.3114.8414.4416.3423.99
5 Dmitry Korolev 17.41 18.92 Russia 17.4118.0018.55DNF20.20
6 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 17.31 19.95 Belarus 19.4419.3421.9121.0617.31
7 Grigoriy Andreev 19.66 21.71 Russia 20.6124.2720.4119.6624.12
8 Aliaksei Anisimau 21.33 26.52 Belarus DNF23.5721.3325.3830.60
9 Andrey Kurochkin 25.67 28.82 Russia 25.6732.30DNF26.7327.42
10 Ilya Zaitsev 33.51 41.48 Belarus DNF34.9654.2333.5135.25
11 Artem Savosik DNF Belarus DNFDNF
11 Matvey Olikheyko DNF Russia DNFDNF
11 Petr Zaitsev DNF Belarus DNFDNF

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Terekh 1:19.80 1:27.17 Belarus 1:19.801:39.371:33.191:21.201:27.11
2 Vladislav Kaminskiy 1:22.92 1:30.72 Belarus 1:53.551:32.171:32.141:22.921:27.85
3 Grigoriy Andreev 1:33.49 1:37.55 Russia 1:33.491:35.211:43.061:42.071:35.38
4 Dmitry Korolev 2:09.53 2:16.65 Russia 2:12.382:12.982:09.532:42.492:24.58
5 Ilya Tsiareshka 2:21.20 2:35.30 Belarus 2:57.702:21.202:24.582:40.712:40.60
6 Rustam Valeev 2:32.12 2:43.48 Russia 2:45.242:39.372:45.822:32.122:46.64
7 Aliaksei Anisimau 2:36.03 2:48.65 Belarus 2:49.47DNF2:36.032:40.852:55.64
8 Matvey Olikheyko 2:42.87 3:01.83 Russia 3:16.062:46.333:03.092:42.873:31.95
9 Petr Zaitsev 2:46.74 3:26.62 Belarus 3:25.612:46.743:25.173:29.093:51.90
10 Ilya Zaitsev 4:12.13 Belarus 4:12.13DNF

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 3.72 4.51 Belarus 4.884.334.333.725.57
2 Ivan Terekh 3.26 5.06 Belarus 5.104.355.783.265.74
3 Grigoriy Andreev 4.63 5.33 Russia 5.385.144.635.466.22
4 Dmitry Korolev 4.27 6.21 Russia 5.297.236.104.277.63
5 Nikita Loika 4.66 6.48 Belarus 5.226.838.214.667.40
6 Ilya Zaitsev 7.78 8.71 Belarus 7.7810.057.789.249.12
7 Roman Strakhov 9.27 10.21 Russia 10.0810.939.6212.929.27
8 Pavel Yushkevich 9.29 10.54 Belarus 9.4512.9812.0510.119.29
9 Aliaksei Anisimau 8.36 11.14 Belarus 10.6412.0913.328.3610.69
10 Artem Savosik 10.36 11.70 Belarus 10.3615.9611.7710.8712.45
11 Matvey Olikheyko 10.69 12.54 Russia 10.8310.6914.94DNF11.86
12 Petr Zaitsev 8.72 12.58 Belarus 10.7813.3213.648.7216.04

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Terekh 3.58 4.49 Belarus 3.584.794.823.875.67
2 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 2.79 5.03 Belarus 2.795.055.425.184.87
3 Dmitry Korolev 3.15 5.65 Russia 5.346.833.154.777.69
4 Nikita Loika 4.43 6.01 Belarus 5.774.436.855.427.28
5 Grigoriy Andreev 5.27 6.09 Russia 6.155.276.666.815.45
6 Roman Strakhov 6.19 7.86 Russia 12.369.546.506.197.55
7 Matvey Olikheyko 5.37 8.45 Russia 5.376.9711.177.2111.69
8 Ilya Zaitsev 7.15 8.53 Belarus 9.6810.697.157.158.77
9 Vladislav Kaminskiy 6.15 9.09 Belarus 13.979.539.258.486.15
10 Aliaksei Anisimau 9.49 10.36 Belarus 10.4511.8610.329.4910.32
11 Artem Savosik 9.67 10.46 Belarus 10.439.789.6711.1611.53
12 Pavel Yushkevich 9.14 10.84 Belarus 11.8211.199.149.5112.56
13 Petr Zaitsev 5.69 11.30 Belarus 5.699.6012.2412.0515.05
14 Kirill Baydakov 6.14 11.34 Belarus 11.31DNF11.406.1411.32
15 Ilya Tsiareshka 10.39 12.42 Belarus 10.3912.9113.2211.1313.45
16 Yauheni Yudko 9.31 12.69 Belarus 14.6513.829.319.6121.84
17 Andrey Kurochkin 10.99 13.29 Russia 13.7314.4211.8614.2710.99
18 Viachaslau Kazak 6.97 14.40 Belarus 13.3416.716.9715.9213.94
19 Ekaterina Popovich 9.53 16.16 Belarus 14.2431.3212.929.5321.31
20 Yan Fiadosik 11.29 18.66 Belarus 22.0927.8118.6715.2111.29

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Korolev 4.20 5.37 Russia 9.484.734.206.185.20
2 Grigoriy Andreev 3.77 6.09 Russia DNF7.863.776.473.93
3 Matvey Olikheyko 5.14 6.56 Russia 7.007.43DNF5.245.14
4 Vladislav Kaminskiy 5.67 7.46 Belarus 9.246.356.809.265.67
5 Pavel Yushkevich 6.52 8.34 Belarus 11.248.586.529.486.97
6 Ilya Zaitsev 6.66 9.20 Belarus DNF7.536.669.4010.68
7 Aliaksei Anisimau 7.65 10.23 Belarus 8.5612.3610.8911.247.65
8 Ilya Tsiareshka 8.34 12.59 Belarus 16.4514.628.3410.9912.15
9 Ivan Terekh 9.31 12.75 Belarus 11.3412.489.3114.44DNS
10 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 9.39 12.79 Belarus 13.6616.929.9514.759.39

Skewb Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Grigoriy Andreev 3.67 4.91 Russia 5.214.623.675.144.96
2 Dmitry Korolev 4.86 5.75 Russia 5.174.865.537.386.55
3 Ilya Zaitsev 5.07 7.62 Belarus 7.307.248.318.705.07
4 Matvey Olikheyko 6.27 7.79 Russia 11.856.278.376.898.11
5 Vladislav Kaminskiy 5.88 9.68 Belarus 12.109.8010.855.888.38
6 Ivan Terekh 9.04 10.77 Belarus 10.0013.6212.1310.199.04
7 Aliaksei Anisimau 8.47 11.01 Belarus 10.598.47DNF10.1112.33
8 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 11.43 11.69 Belarus 11.4916.2912.0611.5111.43
9 Pavel Yushkevich 8.64 11.98 Belarus 14.908.6412.4011.6811.85
10 Ilya Tsiareshka 9.95 12.61 Belarus 12.919.9512.9411.9713.48
11 Artem Savosik 11.19 14.10 Belarus 12.6111.1911.9617.7217.72
12 Viachaslau Kazak 9.90 14.11 Belarus 13.359.9016.5713.2215.76
13 Nikita Loika 8.32 14.52 Belarus 16.3114.3514.618.3214.60
14 Kirill Baydakov 10.63 16.39 Belarus 18.5316.5215.4917.1610.63

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Grigoriy Andreev 4.52 4.80 Russia 4.5216.834.524.964.93
2 Dmitry Korolev 4.37 5.72 Russia 4.374.736.547.495.89
3 Matvey Olikheyko 4.52 5.91 Russia 4.527.185.145.418.68
4 Vladislav Kaminskiy 4.28 6.47 Belarus 4.285.836.557.437.03
5 Ilya Zaitsev 5.71 6.93 Belarus 6.907.575.716.329.66
6 Aliaksei Anisimau 6.35 8.96 Belarus 9.3410.566.359.498.05
7 Pavel Yushkevich 7.75 8.96 Belarus 7.759.908.368.6114.25
8 Ilya Anishchenko 8.29 9.02 Belarus 10.0218.928.368.298.67
9 Petr Zaitsev 8.20 10.86 Belarus 11.0612.448.209.0915.19
10 Nikita Loika 10.06 12.64 Belarus 14.0913.9410.0611.1112.86
11 Ilya Tsiareshka 10.50 14.04 Belarus 13.3510.5017.7712.6316.13
12 Artem Savosik 10.34 15.47 Belarus 21.3311.0110.3416.2319.16
13 Viachaslau Kazak 11.71 15.91 Belarus 20.2217.3612.3311.7118.03
14 Ivan Terekh 8.71 17.00 Belarus 11.47DNF11.338.7128.21
15 Kirill Baydakov 11.04 17.44 Belarus 18.7918.3211.0423.2915.20
16 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 11.47 17.51 Belarus 11.4723.4620.3112.1720.04
17 Anna Popovich 10.62 20.75 Belarus 24.8219.6718.2910.6224.30
18 Yan Fiadosik 11.16 24.71 Belarus 26.1011.1627.8723.7724.27
19 Ekaterina Popovich 13.95 24.92 Belarus 26.1230.6218.7829.8613.95
20 Andrey Kurochkin 22.02 29.93 Russia DNF30.1622.0231.8927.74

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Matvey Olikheyko 25.77 33.07 Russia 25.7733.5031.2435.0234.47
2 Grigoriy Andreev 38.30 39.74 Russia 39.9356.0539.6738.3039.63
3 Ivan Terekh 31.46 40.73 Belarus 43.9731.4646.6243.5134.72
4 Dmitry Korolev 27.75 41.63 Russia 48.2748.3344.8731.7527.75
5 Vladislav Kaminskiy 39.82 45.90 Belarus 53.8139.8241.7744.0851.85
6 Nikita Loika 38.64 48.86 Belarus 50.661:11.9343.0638.6452.86
7 Rustam Valeev 1:02.38 Russia 1:02.38DNF
8 Aliaksei Anisimau DNF Belarus DNFDNF

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 2:32.26 DNF Russia DNF3:00.972:32.26
2 Vladimir Okenchits 4:26.07 DNF Russia 5:31.234:26.07DNF

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 4:57.96 5:49.77 WR Russia 4:57.967:27.115:04.23
2 Vladimir Okenchits DNF DNF Russia DNFDNFDNF

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 4/5 9:52 Russia 4/5 9:52
2 Vladimir Okenchits 4/7 22:20 Russia 4/7 22:20
3 Rustam Valeev DNF Russia DNF

3x3x3 With Feet Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Viktor Danilov 1:33.72 1:38.75 Belarus 1:41.281:41.241:33.72
2 Vladislav Kaminskiy 2:06.05 2:41.22 Belarus 3:26.172:31.432:06.05
3 Aliaksei Anisimau 2:10.57 2:56.36 Belarus 3:07.602:10.573:30.90
4 Nikita Loika DNF Belarus DNF