SPB Championship 2017


Date
Oct 27 - 29, 2017
City
Saint Petersburg, Russia
Venue

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic University

Address
Pargolovskaya street 11k2
Details

On the first floor in the Student Club Assembly Hall

Website
SPB Championship 2017 website
Contact

Organization team

Organizers
Alexey Sudar, Maksim Melnik, and Pavel Bondarovich
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Information

Registration will be closed on October, 22 or when we reach 200 competitors. Registration fee is 250 RUB for any 3 events. Each next event is +10 RUB. Registartion fee contains extra 50 RUB if you pay on competition's day at the venue. Please see the website for more information.

Events
Main event
Competitors
168
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 200 competitors.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Dmitry Dobrjakov won with an average of 8.11 seconds in the 3x3x3 Cube event. Amos Nordman finished second (9.08) and Pavel Galaktionov finished third (9.11).

3x3x3 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 7.43 8.11 Russia 7.768.368.227.438.81
2 Amos Nordman 8.44 9.08 Finland 8.618.879.768.4411.33
3 Pavel Galaktionov 8.85 9.11 Russia 9.298.8510.168.949.09

2x2x2 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Galaktionov 2.73 3.48 Russia 5.102.734.772.852.83
2 Sergey Lahno 2.34 3.62 Russia 2.342.444.044.375.73
3 Grigorii Alekseev 1.88 3.76 Russia 6.574.953.421.882.91

4x4x4 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 32.69 37.01 Russia 32.6937.5335.7037.7942.35
2 Amos Nordman 31.10 37.20 Finland 31.1045.2640.5037.9033.19
3 Pavel Galaktionov 34.09 39.49 Russia 41.4139.1737.9034.0942.81

5x5x5 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:07.58 1:11.29 Russia 1:07.581:17.431:07.631:10.561:15.69
2 Amos Nordman 1:10.30 1:14.89 Finland 1:12.421:10.301:15.521:17.751:16.72
3 Dmitry Dobrjakov 1:11.51 1:16.25 Russia 1:15.011:24.941:11.511:17.791:15.96

6x6x6 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2:28.65 2:33.06 Russia 2:29.482:41.062:28.65
2 Pavel Galaktionov 2:31.95 2:38.52 Russia 2:49.492:34.132:31.95
3 Artem Yashkov 2:43.97 2:51.60 Russia 2:43.972:53.312:57.52

7x7x7 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 3:28.95 3:31.66 Russia 3:32.383:33.663:28.95
2 Pavel Galaktionov 3:51.49 3:54.07 Russia 3:54.903:51.493:55.81
3 Artem Yashkov 4:06.12 4:24.54 Russia 4:06.124:12.724:54.77

3x3x3 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Grigorii Alekseev 30.25 DNF Russia 38.24DNF30.25
2 Oleksandr Ivanchak (Олександр Іванчак) 42.28 DNF Ukraine 42.28DNFDNF
3 Roman Strakhov 47.26 DNF Russia 47.26DNFDNF

3x3x3 Fewest Moves

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 27 31.33 Russia 352732
2 Ilya Nazarov 31 31.67 Russia 323132
3 Pavel Galaktionov 29 32.00 Russia 342933

3x3x3 One-Handed

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 13.09 14.05 Russia 14.8614.3414.6113.2113.09
2 Pavel Galaktionov 10.70 14.53 Russia 16.2610.7013.7413.5817.34
3 Amos Nordman 13.86 15.46 Finland 14.5613.8615.1720.2516.65

Clock

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 6.97 7.95 Belarus 8.676.979.037.647.54
2 Oleksandr Ivanchak (Олександр Іванчак) 7.69 9.23 Ukraine 7.697.9712.568.9710.75
3 Dmitry Gundin 8.34 9.36 Russia 10.639.619.668.828.34

Megaminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Amos Nordman 39.18 45.43 NR Finland 44.2150.6044.9347.1639.18
2 Artem Yashkov 1:08.49 1:13.91 Russia 1:17.431:08.491:20.361:15.401:08.89
3 Ilya Nazarov 1:13.50 1:22.82 Russia 1:31.551:23.381:26.701:18.381:13.50

Pyraminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Nazarov 3.64 4.16 Russia 4.655.203.793.644.05
2 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 4.51 5.07 Belarus 4.795.364.515.315.11
3 Artem Yashkov 3.99 5.16 Russia 6.955.274.753.995.47

Skewb

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Nazarov 3.73 4.63 Russia 4.493.734.265.875.13
2 Mikhail Kuzin 3.72 4.88 Russia 6.224.523.726.004.11
3 Mark Nedashkovski 4.58 5.45 NR Estonia 4.916.075.379.674.58

Square-1

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Nazarov 13.32 14.70 Russia 16.3013.8513.3214.6215.64
2 Artem Yashkov 11.11 23.36 Russia 20.8826.0632.6123.1411.11
3 Vyacheslav Sizov 17.69 24.19 Russia 30.6817.69DNF20.2521.65

4x4x4 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Mihail Petrochenkov 12:19.00 DNF Russia 13:08.00DNF12:19.00

5x5x5 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Grigorii Alekseev 6:33.97 DNF Russia DNFDNF6:33.97
2 Roman Strakhov 8:48.92 DNF Russia 8:48.92DNFDNF
3 Oleksandr Ivanchak (Олександр Іванчак) 22:14.00 DNF Ukraine 22:14.00DNFDNF

3x3x3 Multi-Blind

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Grigorii Alekseev 24/30 56:39 Russia 24/30 56:39
2 Rustam Valeev 18/25 57:58 Russia 18/25 57:58
3 Maxim Chechnev 10/13 1:00:00 Russia 10/13 1:00:00

3x3x3 With Feet

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oleksandr Ivanchak (Олександр Іванчак) 49.33 54.97 Ukraine 57.1449.3358.45
2 Sergey Lahno 1:20.75 1:22.26 Russia 1:20.751:24.461:21.58
3 Ilya Nazarov 1:27.69 1:31.28 Russia 1:35.981:30.171:27.69