Saint Petersburg Autumn Open 2015


Date
Oct 24 - 25, 2015
City
Saint Petersburg, Russia
Venue

Youth House "Tsarskoye Selo"

Address
Russia, St. Petersburg, Pushkin, Magazeynaya str., 42A
Details

On the second floor

Website
Saint Petersburg Autumn Open 2015 website
Organizers
Daniil Popov and Pavel Galaktionov
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact
daniil@speedcubing.info, pgsolarflare@icloud.com, itsiareshka@worldcubeassociation.org
Information

Registration will be closed on October, 18 or when we reach 130 competitors. The registration fee is 250 RUB (about 4 USD). Please see the website for more details.

Events
Main event
Competitors
55
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Dmitry Dobrjakov won with an average of 9.01 seconds in the 3x3x3 Cube event. Dmitry Dergunov finished second (9.60) and Artem Yashkov finished third (10.25).

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 7.60 9.01 Russia 8.769.107.609.18DNF
2 Dmitry Dergunov 8.42 9.60 Russia 12.358.429.459.1410.22
3 Artem Yashkov 9.71 10.25 Russia 10.4813.529.749.7110.52
4 Pavel Galaktionov 8.73 10.72 Russia 9.938.7311.0911.5311.13
5 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 9.86 11.80 Russia 13.4311.2812.1012.039.86
6 Dmitry Kryuzban 11.10 11.97 Russia 14.5411.9811.8311.1012.11
7 Ilya Tsiareshka 10.08 12.38 Belarus 13.5013.0112.0712.0510.08
8 Kyyarkhan Nikolaev 10.47 13.35 Russia 10.4715.8213.3212.0514.68
9 Farid Mikhailov 13.03 13.85 Kazakhstan 14.2713.2114.0613.0316.06
10 Kirill Shalashov 13.16 14.10 Russia 13.5913.1614.9813.7317.93
11 Vladislav Vinokurov 13.96 15.30 Russia 15.2716.23DNF13.9614.41
12 Maksim Danilov 13.70 16.09 Russia 18.0516.3013.7020.0513.91

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 8.03 9.31 Russia 8.039.489.528.9310.38
2 Dmitry Dergunov 9.06 9.56 Russia 10.249.0810.799.369.06
3 Pavel Galaktionov 9.50 10.13 Russia 10.449.5711.729.5010.38
4 Kyyarkhan Nikolaev 9.29 10.86 Russia 11.0411.089.2910.4612.04
5 Artem Yashkov 10.28 11.43 Russia 10.2812.1411.8510.30DNF
6 Dmitry Kryuzban 10.00 11.44 Russia 12.1111.8311.9310.0010.57
7 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 10.49 11.53 Russia 10.5810.4912.4411.5814.03
8 Farid Mikhailov 11.60 12.58 Kazakhstan 12.4516.6911.6211.6013.67
9 Vladislav Vinokurov 11.40 13.42 Russia 11.4014.9915.6312.5212.74
10 Ilya Tsiareshka 11.06 13.46 Belarus 12.5312.8120.2311.0615.05
11 Kirill Shalashov 11.75 13.63 Russia 12.8516.0514.2711.7513.78
12 Ilia Vakulenko 13.82 14.93 Russia 14.0215.2015.5713.82DNF
13 Sergey Pileev 13.37 15.20 Russia 13.3716.2315.1414.2416.64
14 Maksim Danilov 14.43 15.29 Russia 14.6314.8414.4316.4119.83
15 Vitaliy Danch 14.45 15.43 Ukraine 14.4917.8714.4514.5417.25
16 Alexey Sudar 12.48 15.60 Russia 14.5818.1118.9714.1012.48
17 Ruslan Braer (Руслан Браер) 12.87 15.70 Ukraine 12.8715.7717.5313.8124.63
18 Evgeny Novikov 15.32 16.77 Russia DNF15.3217.0616.2617.00
19 Nikolay Vasilyev 15.59 19.18 Russia 18.2318.8520.4715.5921.66
20 Maksim Melnik 14.22 19.59 Russia 18.1625.2819.8314.2220.77
21 Vyacheslav Sizov 15.58 20.00 Russia 22.5217.1825.5615.5820.30
22 Alexander Gorchackov 16.15 20.18 Russia 18.3325.8920.1016.1522.11
23 Roman Trofimov 15.73 20.97 Russia 19.6419.2224.0615.7324.80
24 Mikhail Mironov 19.99 23.57 Russia 21.9522.3619.9928.1326.40
25 Roman Fesenko 21.80 26.50 Russia 21.8024.4437.3127.8827.19
26 Mikhail Kuzin 23.40 26.68 Russia 40.1225.0223.4023.9931.03

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 8.03 9.33 Russia 8.038.438.8810.7910.69
2 Dmitry Dergunov 8.16 10.43 Russia 8.1610.1310.5811.0010.57
3 Pavel Galaktionov 9.47 10.59 Russia 11.849.519.4710.4112.91
4 Kyyarkhan Nikolaev 10.12 10.96 Russia 10.4012.4310.3712.1210.12
5 Artem Yashkov 11.00 11.57 Russia 11.7911.4313.0711.4811.00
6 Dmitry Kryuzban 10.66 12.54 Russia 11.9112.0715.3213.6410.66
7 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 10.13 12.61 Russia 14.6810.2710.1313.3914.17
8 Ilya Tsiareshka 10.02 12.88 Belarus 13.7013.2510.0212.9512.45
9 Farid Mikhailov 10.97 13.16 Kazakhstan 13.5313.1110.9714.2612.84
10 Kirill Shalashov 11.44 13.59 Russia 13.9611.4413.0813.7314.91
11 Vladislav Vinokurov 13.19 13.87 Russia 13.8113.5319.4114.2713.19
12 Alexey Sudar 13.75 15.06 Russia 13.7513.9817.1518.3914.06
13 Maksim Danilov 13.56 15.86 Russia 13.5615.4314.5019.0017.65
14 Ruslan Braer (Руслан Браер) 13.28 15.92 Ukraine 13.2816.8617.1118.5713.78
15 Ilia Vakulenko 14.92 16.04 Russia 15.0518.0614.9218.9715.00
16 Sergey Pileev 12.42 16.81 Russia 15.8319.2715.7018.9012.42
17 Evgeny Novikov 14.07 17.26 Russia 17.2216.9020.7614.0717.65
18 Vitaliy Danch 14.79 17.97 Ukraine 19.9217.0214.7919.2917.60
19 Maksim Melnik 14.65 18.43 Russia 20.6218.5714.6516.6120.12
20 Roman Trofimov 18.00 19.97 Russia 18.0019.2026.7119.9420.77
21 Roman Fesenko 18.90 20.26 Russia 18.9020.2921.4019.0823.21
22 Vyacheslav Sizov 19.40 20.48 Russia 22.5619.6821.7019.4020.06
23 Nikolay Vasilyev 14.86 20.51 Russia 14.8618.0119.3624.9724.15
24 Alexander Gorchackov 16.69 20.95 Russia 16.6922.4127.6618.4122.03
25 Mikhail Mironov 18.65 21.68 Russia 22.0318.6521.3321.6725.84
26 Mikhail Kuzin 17.02 21.75 Russia DNF17.0217.1425.6822.44
27 Vladimir Lapin 18.98 23.03 Russia 18.9827.9119.6921.4832.24
28 Dmitriy Firsov 20.36 25.17 Russia 20.3624.6725.4625.3725.84
29 Kirill Velikanov 25.31 28.23 Russia 28.0925.3129.3529.5627.24
30 Ivan Koniakhin 24.38 28.87 Russia 35.0025.37DNF26.2324.38
31 Mikhail Sergeev 20.07 29.50 Russia 1:08.5725.9620.0726.8135.72
32 Nikolay Zainchkovskiy 25.32 29.96 Russia 25.9229.5734.3925.3239.26
33 Vladimir Kushnir 21.97 30.43 Russia 40.1426.7533.1531.3821.97
34 Ivan Bykovskiy 27.67 32.68 Russia 36.3127.6730.5531.18DNF
35 Evgeniy Alekseev 28.55 32.68 Russia 29.9928.5549.5232.0535.99
36 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 30.71 33.82 Russia 37.1835.3931.7234.3630.71
37 Daniil Popov 27.02 34.31 Russia 35.7738.3227.0237.1829.97
38 Diana Murnik 28.21 35.09 Russia 33.9338.9728.2143.7232.38
39 Aliaksei Anisimau 30.54 35.47 Belarus 32.9136.8241.5336.6730.54
40 Nikita Kuznetsov 26.13 35.89 Russia 37.1239.6534.7835.7826.13
41 Kirill Zaika 25.40 36.18 Russia 25.4031.5328.9558.3348.06
42 Natalya Eroshevskaya 36.13 46.60 Russia 54.5952.4041.4045.9936.13
43 Vladislav Glazunov 46.46 52.51 Russia 53.6349.5146.4656.6454.38
44 Egor Cherniakov 50.78 59.79 Russia 1:07.7255.171:08.1650.7856.49
45 Iakov Morozov 39.90 1:01.09 Russia 1:15.7347.1039.90DNF1:00.44
46 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 50.78 1:07.94 Russia 1:09.8750.78DNF1:08.251:05.70
47 Pavel Turin 1:11.08 1:16.49 Russia 1:13.511:11.611:24.341:28.991:11.08
48 Evgeniy Polyakov 1:19.06 1:26.51 Russia 1:21.231:19.061:22.461:35.832:16.22
49 Anna Koval 1:03.55 1:43.85 Russia 1:04.381:03.554:33.961:30.742:36.42
50 Ekaterina Zimakova 1:30.78 1:48.67 Russia 2:20.271:42.131:47.791:56.081:30.78
51 Olga Berlinde 1:38.05 1:52.70 Russia 1:38.052:17.331:40.082:37.081:40.70
52 Pavel Kutareev 1:12.75 2:04.45 Russia 2:37.301:12.751:44.601:51.442:57.60
53 Kirill Urakhov 2:26.91 3:55.47 Russia 2:38.524:53.484:14.42DNF2:26.91

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 2.64 3.02 Russia 2.642.753.203.663.11
2 Dmitry Kryuzban 2.37 3.29 Russia 2.443.602.374.003.82
3 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2.83 3.32 Russia 3.772.833.023.963.18
4 Artem Yashkov 2.80 3.35 Russia 3.402.803.633.873.03
5 Pavel Galaktionov 2.58 3.39 Russia 2.584.793.393.033.75
6 Kyyarkhan Nikolaev 2.90 4.08 Russia 3.474.584.554.232.90
7 Dmitry Dobrjakov 2.72 4.40 Russia 4.872.724.537.263.81
8 Ruslan Braer (Руслан Браер) 3.61 4.80 Ukraine 6.093.614.905.414.08
9 Roman Strakhov 4.13 5.26 Russia 5.325.424.135.055.59
10 Maksim Danilov 3.91 5.58 Russia 3.916.164.755.838.08

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artem Yashkov 2.88 3.39 Russia 3.703.542.952.883.68
2 Pavel Galaktionov 3.34 3.57 Russia 3.644.903.343.663.41
3 Dmitry Dobrjakov 2.83 3.61 Russia 3.032.834.713.08DNF
4 Kyyarkhan Nikolaev 3.06 4.11 Russia 4.344.565.143.063.44
5 Dmitry Dergunov 2.77 4.35 Russia 5.464.562.774.334.17
6 Ruslan Braer (Руслан Браер) 3.16 4.68 Ukraine 5.593.165.473.924.66
7 Dmitry Kryuzban 3.60 4.99 Russia 5.095.833.604.605.28
8 Ilia Vakulenko 3.42 5.29 Russia 6.513.425.294.088.41
9 Roman Strakhov 4.09 5.39 Russia 6.544.804.834.096.62
10 Maksim Danilov 3.77 5.40 Russia 5.884.925.413.777.34
11 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 3.72 5.60 Russia 4.383.726.046.396.59
12 Alexander Gorchackov 4.63 6.53 Russia 5.434.636.887.2710.13
13 Roman Trofimov 5.26 6.64 Russia 29.005.266.947.295.70
14 Maksim Melnik 3.52 6.68 Russia 9.664.246.213.529.59
15 Sergey Pileev 3.65 6.84 Russia 6.093.6510.358.545.88
16 Mikhail Kuzin 6.17 6.98 Russia 6.176.238.416.301:59.82
17 Vyacheslav Sizov 4.58 7.46 Russia 9.5210.525.294.587.57
18 Farid Mikhailov 4.23 7.70 Kazakhstan 7.224.237.5411.088.33
19 Ivan Koniakhin 4.55 7.78 Russia 9.099.234.555.0210.41
20 Roman Fesenko 4.80 7.86 Russia 8.0511.346.554.808.97
21 Ilya Tsiareshka 7.25 8.70 Belarus 9.6512.457.258.667.78
22 Kirill Velikanov 7.78 8.91 Russia 9.017.789.3216.088.39
23 Dmitriy Firsov 3.72 8.99 Russia 9.876.093.7211.7111.01
24 Aliaksei Anisimau 7.69 9.30 Belarus 8.3010.697.6912.998.92
25 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 6.81 9.63 Russia 6.818.829.9310.1512.55
26 Diana Murnik 6.83 9.80 Russia 21.279.446.8310.609.36
27 Nikita Kuznetsov 8.00 9.81 Russia 9.178.428.0011.8414.98
28 Daniil Popov 8.77 10.62 Russia 11.5910.188.7710.1013.09
29 Vladimir Lapin 8.48 10.93 Russia 11.559.7711.468.4812.81
30 Mikhail Mironov 8.77 12.16 Russia 12.0410.9714.2013.488.77
31 Mikhail Sergeev 8.00 12.25 Russia 13.5123.5214.099.158.00
32 Natalya Eroshevskaya 11.82 12.85 Russia 14.3415.6512.1312.0911.82
33 Ivan Bykovskiy 8.90 13.43 Russia 17.5716.658.9011.9211.71
34 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 10.11 14.07 Russia 17.4310.1113.7914.9713.46
35 Vladislav Glazunov 8.00 15.42 Russia 16.9120.058.0011.8317.52
36 Egor Cherniakov 18.19 21.52 Russia 18.1920.6337.6320.3123.61

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 31.80 36.67 Russia 38.4136.8834.7139.5931.80
2 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 37.48 39.94 Russia 40.4340.1939.1944.0937.48
3 Artem Yashkov 39.64 42.73 Russia 44.8843.6039.6440.1044.48
4 Pavel Galaktionov 39.46 45.22 Russia 49.2246.2039.4644.5444.92
5 Kyyarkhan Nikolaev 46.26 47.51 Russia 48.8946.5047.1357.9946.26
6 Dmitry Dergunov 42.30 48.86 Russia 43.8856.1146.601:07.0542.30
7 Dmitry Kryuzban 46.28 52.37 Russia 52.4254.7046.2854.3650.34
8 Vladislav Vinokurov 50.66 59.00 Russia 56.1850.6659.121:01.701:08.21
9 Ilya Tsiareshka 58.75 1:04.32 Belarus 58.751:03.121:08.011:01.831:09.67

4x4x4 Cube Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 33.54 37.59 Russia 40.4651.9433.5436.2436.07
2 Pavel Galaktionov 39.83 43.00 Russia 39.8348.2043.9343.3641.72
3 Artem Yashkov 39.74 44.46 Russia 46.4348.4539.7440.9046.05
4 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 39.48 48.89 Russia 52.061:57.4441.3839.4853.22
5 Dmitry Dergunov 42.08 50.43 Russia 45.711:03.4553.5152.0842.08
6 Kyyarkhan Nikolaev 44.68 52.21 Russia 44.6855.161:24.7148.5852.90
7 Dmitry Kryuzban 48.46 55.73 Russia 48.46DNF50.9053.401:02.88
8 Vladislav Vinokurov 55.52 1:01.01 Russia 57.7159.5155.521:06.121:05.80
9 Alexander Gorchackov 1:02.31 1:05.12 Russia 1:03.101:02.311:06.081:06.431:06.18
10 Ilya Tsiareshka 57.00 1:05.40 Belarus 1:13.461:08.3659.791:08.0457.00
11 Ruslan Braer (Руслан Браер) 1:00.18 1:07.36 Ukraine 1:44.341:11.011:05.301:00.181:05.77
12 Sergey Pileev 58.79 1:12.17 Russia 1:17.3858.791:30.051:11.951:07.18
13 Maksim Melnik 1:05.38 1:13.12 Russia 1:11.701:24.261:05.381:11.461:16.21
14 Vladimir Polovkov 58.25 1:21.00 Russia 1:26.5958.251:12.811:23.611:52.08
15 Dmitriy Firsov 1:12.26 1:28.54 Russia 1:12.261:38.881:30.521:25.651:29.44
16 Maksim Danilov 1:07.44 1:28.72 Russia 1:21.091:07.44DNF1:29.131:35.94
17 Roman Fesenko 1:19.29 1:31.12 Russia 1:34.471:19.291:27.011:39.241:31.89
18 Vyacheslav Sizov 1:21.77 1:52.81 Russia 2:21.961:28.45DNF1:21.771:48.03
19 Mikhail Kuzin 1:41.61 Russia DNF1:41.61
20 Roman Trofimov 1:43.29 Russia 1:57.941:43.29
21 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 1:48.84 Russia 2:05.411:48.84
22 Vladimir Lapin 1:56.14 Russia 1:56.142:06.43
23 Ivan Koniakhin 2:05.09 Russia DNF2:05.09
24 Mikhail Sergeev 2:05.31 Russia 2:05.312:24.69
25 Nikita Kuznetsov 3:10.75 Russia 3:10.75DNF
26 Kirill Zaika 3:54.28 Russia 3:54.28DNF
27 Aliaksei Anisimau DNF Belarus DNFDNF

5x5x5 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:11.47 1:14.58 Russia 1:11.471:11.771:19.841:14.971:17.01
2 Dmitry Dobrjakov 1:09.49 1:19.27 Russia 1:17.551:27.401:09.491:21.041:19.21
3 Pavel Galaktionov 1:17.62 1:23.11 Russia 1:21.461:21.501:17.621:31.861:26.37
4 Artem Yashkov 1:15.22 1:25.25 Russia 1:25.451:24.361:15.221:27.581:25.93
5 Dmitry Kryuzban 1:29.22 1:35.41 Russia 1:29.221:36.741:39.951:29.55DNF
6 Dmitry Dergunov 1:33.04 1:38.04 Russia 1:36.481:33.041:38.651:41.251:38.99
7 Kyyarkhan Nikolaev 1:40.80 2:06.03 Russia 2:10.782:10.161:57.151:40.802:22.64
8 Roman Strakhov 1:55.69 2:09.62 Russia 2:33.442:04.222:03.652:21.001:55.69
9 Ilya Tsiareshka 2:16.08 2:25.82 Belarus 2:27.062:29.932:20.782:16.082:29.61

5x5x5 Cube Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 1:07.29 1:16.12 Russia 1:15.661:14.161:20.291:07.291:18.55
2 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:11.59 1:19.16 Russia 1:18.161:21.601:20.031:11.591:19.28
3 Pavel Galaktionov 1:15.71 1:20.64 Russia 1:19.111:29.001:15.711:22.291:20.51
4 Artem Yashkov 1:16.76 1:24.25 Russia 1:17.841:16.761:29.431:27.151:27.75
5 Dmitry Kryuzban 1:23.88 1:26.76 Russia 1:26.201:32.311:30.161:23.881:23.91
6 Dmitry Dergunov 1:22.19 1:36.42 Russia 1:40.041:27.141:55.551:42.091:22.19
7 Alexey Sudar 1:47.29 1:58.47 Russia 2:03.112:22.561:59.991:47.291:52.30
8 Roman Strakhov 2:04.15 2:09.05 Russia 2:04.372:23.032:05.882:04.152:16.89
9 Kyyarkhan Nikolaev 1:59.45 2:16.11 Russia 2:10.332:20.282:17.722:33.681:59.45
10 Ilya Tsiareshka 1:58.37 2:19.55 Belarus 2:39.651:58.372:20.202:15.242:23.22
11 Vladislav Vinokurov 2:00.12 2:19.88 Russia 2:09.162:00.122:20.782:29.703:05.23
12 Ruslan Braer (Руслан Браер) 2:18.39 2:21.52 Ukraine 2:20.152:56.052:22.492:21.922:18.39
13 Maksim Danilov 2:15.53 2:24.85 Russia 2:41.922:15.572:25.232:33.762:15.53
14 Sergey Pileev 2:16.78 2:30.88 Russia 2:38.792:16.952:36.902:16.782:46.91
15 Alexander Gorchackov 2:20.06 2:32.78 Russia 2:36.142:28.682:48.312:33.512:20.06
16 Vitaliy Danch 2:56.11 Ukraine 2:59.862:56.11
17 Nikolay Vasilyev 2:58.28 Russia 2:58.283:36.74
18 Roman Fesenko 2:59.82 Russia 3:16.222:59.82
19 Ilia Vakulenko 3:20.62 Russia 3:23.703:20.62
20 Dmitriy Firsov 3:31.23 Russia 3:36.203:31.23
21 Mikhail Kuzin 3:53.72 Russia 3:53.72DNF
22 Aliaksei Anisimau DNF Belarus DNFDNF
22 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) DNF Russia DNFDNF

6x6x6 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 2:20.97 2:26.94 Russia 2:37.162:20.972:22.68
2 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2:40.88 2:42.23 Russia 2:41.162:40.882:44.64
3 Artem Yashkov 2:49.03 2:55.85 Russia 2:57.653:00.862:49.03
4 Pavel Galaktionov 2:50.37 2:57.38 Russia 2:50.372:52.753:09.02
5 Dmitry Dergunov 3:10.69 3:16.70 Russia 3:10.693:22.863:16.55
6 Alexander Gorchackov 4:47.13 Russia 4:47.13
7 Ruslan Braer (Руслан Браер) 6:49.86 Ukraine 6:49.86

7x7x7 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 3:49.06 3:55.12 Russia 3:54.173:49.064:02.12
2 Pavel Galaktionov 3:58.90 4:06.45 Russia 4:14.233:58.904:06.23
3 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 3:55.83 4:06.84 Russia 4:25.983:55.833:58.70
4 Dmitry Dergunov 4:52.59 4:54.79 Russia 4:54.744:57.054:52.59
5 Artem Yashkov 4:58.52 5:04.24 Russia 5:08.375:05.824:58.52
6 Dmitry Kryuzban 5:07.91 DNF Russia 5:23.935:07.91DNF
7 Alexander Gorchackov 6:51.31 Russia 6:51.31
8 Ruslan Braer (Руслан Браер) DNF Ukraine DNF
8 Sergey Pileev DNF Russia DNF
8 Vladimir Polovkov DNF Russia DNF

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 33.81 DNF Russia DNFDNF33.81
2 Ilya Tsiareshka 5:53.49 DNF Belarus DNF5:53.49DNS
3 Sergey Pileev 10:41.00 DNF Russia 10:41.00DNSDNS
4 Alexander Gorchackov DNF DNF Russia DNFDNFDNF
4 Nikita Kuznetsov DNF DNF Russia DNFDNFDNF
4 Ruslan Braer (Руслан Браер) DNF DNF Ukraine DNFDNFDNF
4 Vitaliy Danch DNF DNF Ukraine DNFDNFDNF
4 Vladimir Lapin DNF DNF Russia DNFDNSDNS
4 Vyacheslav Sizov DNF DNF Russia DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Galaktionov 27 32.67 Russia 323927
2 Dmitry Dobrjakov 32 32.67 Russia 323333
3 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 33 40.33 Russia 434533
4 Dmitry Kryuzban 39 40.33 Russia 393943
5 Farid Mikhailov 38 41.33 NR Kazakhstan 384442
6 Artem Yashkov 42 44.00 Russia 424347
7 Ilya Tsiareshka 46 47.00 Belarus 464946
8 Vladimir Lapin 42 DNF Russia 42DNF51
9 Maksim Danilov 45 DNF Russia 48DNF45
10 Vyacheslav Sizov 47 DNF Russia 47DNF54
11 Alexey Sudar 54 DNF Russia DNSDNS54
12 Vladimir Kushnir 60 DNF Russia DNFDNF60
13 Nikita Kuznetsov 61 DNF Russia DNF7261
14 Mikhail Kuzin 64 DNF Russia 6469DNF
15 Ruslan Braer (Руслан Браер) 68 DNF Ukraine 7768DNS
16 Ivan Koniakhin DNF DNF Russia DNSDNFDNF
16 Vladimir Polovkov DNF DNF Russia DNFDNSDNS
16 Vladislav Vinokurov DNF DNF Russia DNSDNSDNF

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 12.42 14.16 Russia 13.6712.4216.6014.3814.44
2 Kyyarkhan Nikolaev 12.57 14.75 Russia 13.6717.9012.5714.5516.02
3 Pavel Galaktionov 10.82 14.92 Russia 11.3615.2118.2010.8219.76
4 Dmitry Dobrjakov 11.50 15.09 Russia 11.5015.7315.6118.0513.92
5 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 17.84 19.39 Russia 18.7217.8420.8018.6520.93
6 Artem Yashkov 17.46 19.94 Russia 38.2618.3817.4619.7021.74
7 Kirill Shalashov 17.82 21.63 Russia 24.1318.0322.7417.8227.10
8 Vladislav Vinokurov 20.95 24.05 Russia 24.1929.2620.9522.3825.59
9 Dmitry Kryuzban 25.68 DNF Russia 29.9529.29DNFDNF25.68

3x3x3 One-Handed Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 11.32 13.62 Russia 13.6913.1214.0411.3216.18
2 Dmitry Dobrjakov 13.37 15.00 Russia 14.0813.3716.3514.5719.35
3 Pavel Galaktionov 13.33 15.51 Russia 16.2815.6213.3315.0015.91
4 Kyyarkhan Nikolaev 12.53 17.04 Russia 12.5314.6622.1627.3914.30
5 Artem Yashkov 17.55 19.36 Russia 20.3917.5519.5318.1521.17
6 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 19.08 21.46 Russia 22.8421.0319.0820.5024.13
7 Kirill Shalashov 20.75 22.72 Russia 20.8725.0820.7524.2223.07
8 Vladislav Vinokurov 20.63 24.29 Russia 26.5325.7920.6324.3322.75
9 Dmitry Kryuzban 23.57 25.84 Russia 25.2723.5726.4131.3125.83
10 Farid Mikhailov 21.40 26.55 Kazakhstan 39.2334.1421.4023.4422.06
11 Maksim Danilov 28.40 29.90 Russia 28.6831.0338.6129.9828.40
12 Ilia Vakulenko 31.39 32.92 Russia 33.7131.3932.5232.5450.39

3x3x3 One-Handed Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Kyyarkhan Nikolaev 10.61 NR 13.49 Russia 12.0514.5710.6122.1213.84
2 Dmitry Dergunov 11.57 14.22 Russia 14.3914.5811.5714.3513.92
3 Dmitry Dobrjakov 14.81 15.79 Russia 15.3320.1416.4415.5914.81
4 Pavel Galaktionov 15.42 16.76 Russia 15.4217.2817.1318.0115.87
5 Artem Yashkov 15.86 17.41 Russia 18.6016.4417.1821.6715.86
6 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 16.58 18.10 Russia 16.7018.3819.2125.8316.58
7 Kirill Shalashov 18.94 20.38 Russia 23.7420.1219.7421.2818.94
8 Farid Mikhailov 22.68 25.09 Kazakhstan 24.5224.8525.9122.6826.26
9 Vladislav Vinokurov 21.30 25.54 Russia 21.3024.8327.8327.4424.35
10 Maksim Danilov 21.07 26.65 Russia 25.4628.9821.0725.5130.12
11 Dmitry Kryuzban 23.18 26.86 Russia 27.0927.4426.1323.1827.36
12 Ilia Vakulenko 26.94 30.18 Russia 28.8429.3826.9432.3232.53
13 Dmitriy Firsov 32.83 39.20 Russia 38.3532.8339.3040.2039.96
14 Ruslan Braer (Руслан Браер) 29.99 39.22 Ukraine 47.2232.4049.4038.0429.99
15 Mikhail Kuzin 30.21 41.21 Russia 38.1242.7330.21DNF42.77
16 Ilya Tsiareshka 34.93 41.88 Belarus 34.9350.5135.6547.1542.85
17 Sergey Pileev 40.07 Russia 51.6740.07
18 Vitaliy Danch 45.51 Ukraine 51.5145.51
19 Alexander Gorchackov 45.95 Russia 45.9552.57
20 Vladimir Lapin 1:05.17 Russia 1:05.171:22.16
21 Ivan Koniakhin 1:06.94 Russia 1:15.821:06.94
22 Nikita Kuznetsov 1:07.40 Russia 1:07.401:29.75
23 Vladimir Kushnir 1:14.54 Russia 1:14.542:28.66
24 Vyacheslav Sizov 1:27.93 Russia DNF1:27.93
25 Aliaksei Anisimau DNF Belarus DNFDNF
25 Daniil Popov DNF Russia DNFDNF
25 Vladislav Glazunov DNF Russia DNFDNF

Clock Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 6.62 7.45 Belarus 7.467.577.336.628.63
2 Dmitry Kryuzban 9.14 10.07 Russia 9.149.3111.03DNF9.88
3 Mikhail Kuzin 9.28 12.58 Russia 15.299.2810.9412.2614.55
4 Artem Yashkov 10.21 14.22 Russia DNF10.2111.5420.8210.30
5 Kirill Shalashov 13.51 14.81 Russia 15.2413.5115.5513.6415.74
6 Alexander Gorchackov 18.43 19.68 Russia DNF18.4318.9920.7419.32
7 Maksim Danilov 24.25 24.75 Russia 27.6224.8724.4424.2524.93
8 Ruslan Braer (Руслан Браер) 28.35 Ukraine 53.3528.35

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 1:05.39 1:09.56 Russia 1:11.891:09.841:05.391:10.101:08.73
2 Artem Yashkov 1:05.97 1:18.95 Russia 1:18.161:19.091:19.591:23.491:05.97
3 Pavel Galaktionov 1:46.01 1:49.99 Russia 1:51.221:46.011:46.261:57.211:52.49
4 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:48.27 2:06.71 Russia 2:14.661:48.271:59.522:05.94DNF

Megaminx Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 1:08.77 1:16.04 Russia 1:24.721:24.581:10.581:08.771:12.97
2 Artem Yashkov 1:06.91 1:19.55 Russia 1:23.541:12.051:23.051:06.911:25.29
3 Pavel Galaktionov 1:19.27 1:35.20 Russia 2:06.271:37.561:38.441:29.591:19.27
4 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:48.88 1:57.16 Russia 1:54.002:24.431:48.881:51.852:05.62
5 Dmitry Dergunov 1:48.95 2:00.45 Russia 2:04.402:01.012:27.361:48.951:55.93
6 Alexander Gorchackov 2:45.97 Russia 2:45.973:13.63
7 Ilya Tsiareshka 2:51.91 Belarus 2:51.913:24.22
8 Farid Mikhailov 2:53.52 Kazakhstan 3:30.022:53.52
9 Ruslan Braer (Руслан Браер) 3:10.22 Ukraine 3:56.413:10.22
10 Maksim Danilov 3:24.38 Russia 3:24.38DNF
11 Mikhail Kuzin 3:35.29 Russia DNF3:35.29
12 Ilia Vakulenko 3:36.53 Russia DNF3:36.53
13 Nikita Kuznetsov 4:43.78 Russia 4:43.78DNF
14 Aliaksei Anisimau DNF Belarus DNFDNF
14 Ivan Koniakhin DNF Russia DNFDNS

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 3.22 4.39 Russia 3.586.745.124.483.22
2 Kyyarkhan Nikolaev 3.94 4.71 Russia 15.184.665.123.944.34
3 Ruslan Braer (Руслан Браер) 4.48 4.82 Ukraine 5.214.488.534.564.70
4 Artem Yashkov 4.55 4.90 Russia 7.044.565.464.554.68
5 Dmitry Dobrjakov 6.55 7.26 Russia 7.607.217.726.556.98
6 Roman Fesenko 6.83 7.53 Russia 13.097.917.826.856.83
7 Farid Mikhailov 6.11 8.11 NR Kazakhstan 6.538.099.716.1111.88
8 Pavel Galaktionov 4.52 9.07 Russia 9.7813.7510.404.527.02
9 Mikhail Kuzin 7.43 9.42 Russia 9.838.9911.357.439.45
10 Roman Strakhov 9.50 11.51 Russia 9.7211.6613.1613.729.50

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 2.53 3.86 Russia 7.743.364.813.402.53
2 Ruslan Braer (Руслан Браер) 3.71 4.75 Ukraine 4.897.525.593.713.77
3 Artem Yashkov 4.58 5.53 Russia 4.994.586.955.006.59
4 Kyyarkhan Nikolaev 4.46 5.83 Russia 4.46DNF5.807.064.64
5 Mikhail Kuzin 6.18 7.59 Russia 12.797.677.617.506.18
6 Roman Fesenko 6.30 7.71 Russia 6.959.897.079.106.30
7 Pavel Galaktionov 5.99 7.93 Russia 8.447.477.898.605.99
8 Ilia Vakulenko 7.27 8.09 Russia 7.277.768.867.6611.99
9 Dmitry Dobrjakov 7.02 8.44 Russia 7.029.37DNF7.348.60
10 Farid Mikhailov 7.59 9.13 Kazakhstan DNF7.598.148.2510.99
11 Roman Strakhov 6.89 9.24 Russia 14.859.7010.347.696.89
12 Maksim Danilov 8.31 10.47 Russia 8.3112.4612.8310.558.39
13 Dmitriy Firsov 6.85 10.91 Russia 18.8610.676.8512.949.13
14 Vyacheslav Sizov 8.02 11.14 Russia 12.7711.038.029.6313.61
15 Alexander Gorchackov 8.98 11.99 Russia 17.088.989.9613.2012.80
16 Roman Trofimov 10.28 13.88 Russia 12.2913.7516.0515.6010.28
17 Kirill Velikanov 10.02 13.96 Russia 13.5410.0214.2622.2414.07
18 Ilya Tsiareshka 9.38 14.49 Belarus 11.3712.7819.3321.609.38
19 Aliaksei Anisimau 11.50 14.54 Belarus 18.0214.7111.5014.6014.31
20 Ivan Bykovskiy 11.92 16.10 Russia 11.9216.3014.4617.5517.94
21 Nikita Kuznetsov 11.64 16.80 Russia 14.3119.1719.5511.6416.93
22 Daniil Popov 12.06 16.92 Russia 14.9622.4420.7515.0612.06
23 Ivan Koniakhin 11.75 18.30 Russia 23.2314.3221.1919.4011.75
24 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 19.84 22.73 Russia 21.7626.3719.8426.1820.24
25 Vladimir Lapin 19.31 28.15 Russia 36.0526.9626.0731.4319.31
26 Natalya Eroshevskaya 14.93 29.24 Russia 20.7314.9339.7132.5434.44
27 Egor Cherniakov 18.44 49.14 Russia 31.2818.441:11.6944.46DNF

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Mikhail Kuzin 4.43 4.90 Russia 14.504.434.974.874.87
2 Artem Yashkov 3.87 5.78 Russia 3.877.054.71DNF5.57
3 Pavel Galaktionov 3.69 6.97 Russia 3.6912.646.827.116.99
4 Ruslan Braer (Руслан Браер) 4.10 8.62 Ukraine 4.108.739.617.5111.18
5 Dmitry Dergunov 7.66 9.42 Russia 13.369.0210.187.669.05
6 Kyyarkhan Nikolaev 8.57 10.81 Russia 8.5712.768.9810.6815.53
7 Dmitry Kryuzban 9.24 13.00 Russia 9.2417.1614.3511.5913.06
8 Vyacheslav Sizov 7.69 13.77 Russia 7.6913.62DNF13.9213.78
9 Ilya Tsiareshka 11.00 15.02 Belarus 11.6516.8416.5811.0017.02
10 Maksim Danilov 6.77 DNF Russia 6.77DNF10.5315.54DNF

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artem Yashkov 4.46 6.20 Russia 4.467.924.825.87DNF
2 Mikhail Kuzin 5.20 6.29 Russia 5.206.475.327.071:42.24
3 Pavel Galaktionov 5.23 6.31 Russia 7.976.445.237.075.42
4 Dmitry Dergunov 4.76 6.97 Russia 9.864.766.677.926.33
5 Dmitry Kryuzban 7.62 9.90 Russia 10.4610.069.647.6210.01
6 Ruslan Braer (Руслан Браер) 6.57 10.27 Ukraine 6.578.6810.8313.0511.30
7 Kyyarkhan Nikolaev 7.44 11.12 Russia 12.999.8212.317.4411.23
8 Vyacheslav Sizov 9.72 12.25 Russia 9.7213.3611.9111.4816.68
9 Maksim Danilov 10.83 12.27 Russia 12.0311.7010.8316.2713.07
10 Ilya Tsiareshka 10.07 13.64 Belarus 13.2112.5710.0715.1318.02
11 Roman Fesenko 9.43 14.11 Russia 9.4316.8212.0624.8513.46
12 Roman Trofimov 12.18 18.26 Russia 24.8016.2312.1820.5218.03
13 Daniil Popov 10.18 18.44 Russia 10.1818.3118.2120.3718.79
14 Aliaksei Anisimau 16.13 22.58 Belarus 22.1116.1328.7922.5223.11
15 Nikita Kuznetsov 15.86 23.80 Russia 15.8648.4919.1624.9127.33
16 Alexander Gorchackov 11.44 26.03 Russia 26.3338.6911.4420.2931.46
17 Kirill Zaika 29.77 38.67 Russia DNF29.7746.1029.8640.04
18 Valentina Soloveva (Валентина Соловьёва) 40.58 50.73 Russia 42.1744.0940.58DNF1:05.93

Square-1 Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 14.85 23.65 Russia 29.9324.7114.8522.1524.10
2 Artem Yashkov 21.24 32.47 Russia 27.7021.2435.8333.8836.62
3 Vyacheslav Sizov 37.37 46.63 Russia 1:10.7154.3637.3737.4848.06
4 Alexander Gorchackov 41.13 1:04.92 Russia 1:00.511:30.0041.1352.441:21.80
5 Ruslan Braer (Руслан Браер) 48.52 1:13.51 Ukraine 1:12.451:21.0248.521:07.051:22.71
6 Mikhail Kuzin DNF Russia DNFDNF

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 2:49.18 NR DNF Russia DNFDNF2:49.18
2 Alexander Gorchackov 12:50.00 DNF Russia DNF12:50.00DNF

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 5:29.66 DNF Russia DNF5:29.66DNF
2 Alexander Gorchackov DNF DNF Russia DNFDNSDNS

3x3x3 With Feet Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 1:04.44 1:10.36 Russia 1:04.441:16.271:10.38
2 Maksim Melnik 3:54.13 Russia 3:54.13
3 Ruslan Braer (Руслан Браер) DNF Ukraine DNF