Rubikeros Open 2016


Date
Jan 29 - 30, 2016
City
Santa Cruz, Bolivia
Venue

Biblioteca del modulo 236

Address
Avenida Busch y Avenida 26 de Febrero
Details

Universidad Autónoma Gabriel Rene Moreno

Website
Rubikeros Open 2016 website
Contact

ACCR

Organizers
Maria Teresa Clemente Fernández and Rolando Gutiérrez
WCA Delegates
Cristian Franco Terrazas Flores and Rodrigo Ugarte
Information

La competencia tendrá lugar en el modulo de ciencias de la computación y telecomunicaciones.

Events
Main event
Competitors
55
Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Rodrigo Paz Vaca won with an average of 10.51 seconds in the 3x3x3 Cube event. Adhemar Mizushima finished second (11.42) and Marvin Orlando Salguero Pardo finished third (12.19).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Rodrigo Paz Vaca 8.43 10.51 NR Bolivia 11.4412.009.5310.558.43
2x2x2 Cube Rodrigo Paz Vaca 2.78 3.61 Bolivia 2.784.163.503.334.01
4x4x4 Cube Diego Zeballos 41.01 44.39 NR Bolivia 41.0146.1650.9344.2042.81
5x5x5 Cube Diego Zeballos 1:34.20 1:37.59 Bolivia 1:37.041:34.201:36.631:43.891:39.11
6x6x6 Cube Diego Zeballos 3:05.51 3:15.59 NR Bolivia 3:06.473:34.793:05.51
7x7x7 Cube Diego Zeballos 4:26.59 NR 4:43.08 NR Bolivia 5:09.104:33.564:26.59
3x3x3 Blindfolded Yehude Rudy Canaza Apaza 1:45.71 DNF Peru DNF1:45.71DNF
3x3x3 One-Handed Rodrigo Paz Vaca 14.32 17.21 Bolivia 14.3218.0417.9815.6617.99
Megaminx Rodrigo Paz Vaca 1:27.32 NR 1:30.93 NR Bolivia 1:27.321:28.181:36.711:29.461:35.14
Pyraminx Rodrigo Paz Vaca 5.66 6.71 NR Bolivia 5.668.045.987.566.58
Skewb José Manuel López Cosio 6.62 7.53 NR Bolivia 7.438.176.986.6211.44
Square-1 Rodrigo Paz Vaca 31.49 NR 37.06 NR Bolivia 31.491:23.9138.0139.7233.45
4x4x4 Blindfolded Yehude Rudy Canaza Apaza 7:47.11 DNF Peru DNF7:47.11DNF
5x5x5 Blindfolded Yehude Rudy Canaza Apaza 25:47.00 DNF Peru DNFDNF25:47.00
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
3x3x3 One-Handed First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Megaminx Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Skewb Final Ao5 10:00.00
Square-1 Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 30:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.