Perfect Vision Provo 2020


Date
Jan 18, 2020
City
Provo, Utah, United States
Venue

Utah County Academy of Sciences

Address
2121 N 550 W, Provo, UT 84604
Details

On the main floor on the West side of the building.

Contact
Organization team
Organizers
Bradley Sampson, Leslie Sampson, and Samuel Baird
WCA Delegates
Bradley Sampson and Calvin Nielson
Download all the competition's details as PDF here.
Information
  • It is recommended you register as soon as possible to save a spot.
  • No outside food and drink.
  • Be sure to familiarize yourself with the WCA regulations. If this is your first official competition, this video will provide you with most of the information you need.
Events
Main event
Competitors
124
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 150 competitors.
The base registration fee for this competition is $18 (United States Dollar).
If your registration is cancelled before you will be refunded 75% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Eric Pesci won with an average of 9.14 seconds in the 3x3x3 Cube event. Lam Man King (林文景) finished second (10.44) and Andrew Wooten finished third (10.90).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Eric Pesci 8.65 9.14 United States 9.168.659.528.909.36
2x2x2 Cube Charles Martinson 2.61 2.85 United States 3.232.773.122.612.66
4x4x4 Cube Isaac Myers 36.07 40.03 United States 50.8638.5844.9436.0736.57
5x5x5 Cube Eric Pesci 1:16.96 1:19.86 United States 1:25.641:17.011:16.961:17.521:25.04
4x4x4 Blindfolded Bradley Sampson 12:43.00 DNF United States 12:43.00DNFDNF
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 50 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:20.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 24 advance to next round
Second round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 45:00.00 cumulative *

You are viewing the schedule for the venue Utah County Academy of Sciences.
The schedule is displayed in the timezone America/Denver.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (January 18, 2020)

From 08:45 AM
To 09:00 AM
Tutorial for new competitors
Main Room
From 09:00 AM
To 10:30 AM
3x3x3 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 10:30 AM
To 11:30 AM
5x5x5 Cube First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 24 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:15 PM
Lunch
Main Room
From 12:15 PM
To 01:15 PM
4x4x4 Cube First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:20.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:15 PM
To 02:15 PM
2x2x2 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:15 PM
To 03:00 PM
5x5x5 Cube Second round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 03:00 PM
To 03:30 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:30 PM
To 03:45 PM
4x4x4 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 03:45 PM
To 04:00 PM
2x2x2 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:00 PM
To 04:30 PM
5x5x5 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 04:30 PM
To 04:45 PM
3x3x3 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:45 PM
To 05:00 PM
Awards
Main Room
From 05:00 PM
To 06:00 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
45:00.00 cumulative *

This competition has been sponsored by the Utah County Academy of Sciences.

Attending and placing at this competition will earn you Utah Cubing Cup points. More information is availble here.

The group assignments for this competition are available here. For each event, we will call up one group at a time. "S" denotes a scrambling assignment and "R" denotes a running assignment.

Live results will be posted during the competition here.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.