Odessa Open 2017


Date
Jun 10 - 11, 2017
City
Odessa, Ukraine
Venue

Odessa State Academy of Civil Engineering and Architecture

Address
Didrichsona st. 4, Odessa
Website
Odessa Open 2017 website
Contact
Organization team
Organizers
Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) and Oleksandr Antypov (Олександр Антипов)
WCA Delegate
Artem Melikian (Артем Мелікян)
Information
Events
Main event
Competitors
48
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Mykyta Tytar (Микита Титарь) won with an average of 8.47 seconds in the 3x3x3 Cube event. Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) finished second (9.31) and Maksym Yeli (Максим Єлі) finished third (9.99).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Mykyta Tytar (Микита Титарь) 6.83 8.47 Ukraine 7.918.609.996.838.89
2x2x2 Cube Vladyslav Zhydkov (Владислав Жидков) 2.16 2.80 NR Ukraine 2.162.342.973.084.15
4x4x4 Cube Maksym Yeli (Максим Єлі) 33.95 36.17 Ukraine 36.6936.9134.91DNF33.95
5x5x5 Cube Maksym Yeli (Максим Єлі) 1:05.51 1:06.27 Ukraine 1:06.101:07.111:05.611:05.511:14.12
6x6x6 Cube Maksym Yeli (Максим Єлі) 2:16.97 NR 2:36.47 Ukraine 2:20.472:16.973:11.98
7x7x7 Cube Maksym Yeli (Максим Єлі) 3:36.53 3:48.48 Ukraine 4:00.173:48.753:36.53
3x3x3 Blindfolded Oleksandr Ivanchak (Олександр Іванчак) 54.64 DNF Ukraine 54.64DNFDNF
3x3x3 Fewest Moves Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров) 33 Ukraine 33
Nikita Kovalchuk (Нікіта Ковальчук) 33 Ukraine 33
3x3x3 One-Handed Mykyta Tytar (Микита Титарь) 10.12 NR 14.51 Ukraine 14.5417.9010.1215.0813.92
Clock Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 6.87 7.95 Ukraine 8.037.488.336.87DNF
Megaminx Kostiantyn Stadnyk (Костянтин Стадник) 1:14.85 1:17.18 Ukraine 1:16.831:23.281:18.221:16.501:14.85
Pyraminx Denys Shyshliannykov (Денис Шишлянников) 3.46 5.40 Ukraine 6.276.604.863.465.08
Skewb Denys Shyshliannykov (Денис Шишлянников) 3.92 5.78 Ukraine 5.515.637.523.926.19
Square-1 Nikita Kovalchuk (Нікіта Ковальчук) 9.57 NR 12.33 NR Ukraine 9.5712.8426.1013.9510.19
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:30.00
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 7:30.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 10:00.00
Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Clock First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Final Ao5 10:00.00
Megaminx Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Square-1 First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00

Image description

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.