Melbourne Mental Mania 2019


Date
Mar 2 - 3, 2019
City
Melbourne, Victoria, Australia
Venue

Lakeside College

Address
2 Portobello Rd, Pakenham VIC 3810
Details

Senior School Centre

Organizers
Speedcubing Australia, Tim Niewand, and Tommy Kiprillis
WCA Delegate
Ethan Pride
Contact

Speedcubing Australia

Download all the competition's details as PDF here.
Information

Please note: There is no 3x3x3 being held.
The main event of this competition is 3x3x3 Blindfolded.
This competition will run between 9:00-19:00 on both days.
Contact us
We are on Facebook, Twitter and Instagram!

Website

Events
Main event
Competitors
23
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 50 competitors.
The base registration fee for this competition is $30 (Australian Dollar).
If your registration is cancelled before you will be refunded 100% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Upon registering you will receive an email stating “Your registration for Melbourne Mental Mania is submitted and pending approval” Please ensure you have paid the registration fees via stripe on the register page.

Once the competitor limit has filled new registrations will be added to a waitlist to be sorted in the order of payment. Waitlisted competitors will only be accepted provided one of the accepted competitors withdraws from the competition by emailing the organisation team support@speedcubing.org.au. All competitors still on the waiting list after 19/02/2018 00:00 AEDT will be removed

To receive a refund you must email the organisational team support@speedcubing.org.au before 19/02/2018 00:00 AEDT. Both accepted competitors and waitlisted competitors can request a refund at any point before this date. Refunds will not be issued after this date for any reason.

Registration fee includes GST for payments made after February 10th

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Jack Cai won with a single solve of 20.49 seconds in the 3x3x3 Blindfolded event. David Epstein finished second (54.25) and Tam Quan finished third (1:20.18).

Oceanian records: Jode Brewster‎ Square-1 6.39 (single); Tommy Kiprillis‎ 3x3x3 With Feet 36.93 (average).

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jack Cai 20.49 22.15 Australia 20.4924.6821.29
2 David Epstein 54.25 DNF Australia 54.2556.28DNF
3 Tam Quan 1:20.18 DNF Australia DNFDNF1:20.18
4 Tommy Kiprillis 1:34.52 DNF Australia DNFDNF1:34.52
5 Jode Brewster 1:40.56 DNF Australia DNF1:40.56DNF
6 Lennon Hughes 1:48.33 DNF Australia 1:55.521:48.33DNF
7 Ethan Stevens DNF DNF Australia DNFDNFDNF
7 Oscar Watson DNF DNF Australia DNFDNFDNF

3x3x3 Blindfolded Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jack Cai 20.87 DNF Australia DNF20.87DNF
2 David Epstein 32.70 DNF Australia 32.70DNF41.48
3 Tam Quan 1:07.42 DNF Australia DNF1:13.941:07.42
4 Lennon Hughes 1:24.02 1:29.43 Australia 1:35.231:29.041:24.02
5 Tommy Kiprillis 1:36.28 DNF Australia DNF1:45.341:36.28
6 Jode Brewster 1:44.52 DNF Australia 1:44.521:45.88DNF
7 Ethan Stevens 2:22.81 DNF Australia DNFDNF2:22.81
8 Cameron Stollery 2:24.97 DNF Australia DNF2:24.97DNF
9 Oscar Watson 2:47.54 DNF Australia DNF3:03.052:47.54
10 Riley Dexter 2:48.12 DNF Australia 2:48.12DNFDNF
11 Timothy Loh DNF DNF Australia DNFDNFDNF
11 Tong Zhu (朱彤) DNF DNF China DNFDNFDNF

3x3x3 Blindfolded First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jack Cai 18.87 DNF Australia 22.66DNF18.87
2 Timothy Loh 51.02 55.10 Australia 57.7356.5651.02
3 Tam Quan 53.34 1:21.31 Australia 1:46.821:23.7653.34
4 Tong Zhu (朱彤) 56.58 DNF China DNFDNF56.58
5 David Epstein 1:06.66 DNF Australia DNF1:06.66DNF
6 Tommy Kiprillis 1:27.49 DNF Australia DNF1:53.551:27.49
7 Jode Brewster 1:36.01 DNF Australia 2:03.581:36.01DNF
8 Oscar Watson 1:40.02 DNF Australia DNF1:40.02DNF
9 Lennon Hughes 1:48.91 DNF Australia DNF1:48.91DNF
10 Cameron Stollery 2:02.11 DNF Australia DNF2:02.11DNF
11 Riley Dexter 2:48.94 DNF Australia DNFDNF2:48.94
12 Ethan Stevens 3:07.95 DNF Australia DNFDNF3:07.95
13 Myles Jarman 3:16.71 DNF Australia DNFDNF3:16.71
14 Sebastian Outh-Aut 4:00.47 DNF Australia 4:00.47DNFDNF
15 Ethan Pride 5:19.84 DNF Australia 5:19.845:55.69DNF
16 Will Gurnett DNF DNF Australia DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Oscar Watson 27 30.33 Australia 333127
2 Riley Dexter 31 32.00 Australia 343131
3 Lam Yu Ching (林雨晴) 33 36.33 Hong Kong 333442
4 Ethan Stevens 35 37.00 Australia 393735
5 Will Gurnett 34 38.00 Australia 343842
6 Lennon Hughes 38 40.00 Australia 384438
7 Tam Quan 32 41.00 Australia 484332
8 Ethan Pride 36 41.00 Australia 384936
9 Tong Zhu (朱彤) 37 42.67 China 504137
10 Sebastian Outh-Aut 44 44.67 Australia 444545
11 Tommy Kiprillis 24 DNF Australia DNF2426
12 Cameron Stollery 33 DNF Australia DNSDNF33
13 Timothy Loh 35 DNF Australia 3535DNF
14 Jode Brewster 38 DNF Australia 3938DNF

3x3x3 Fewest Moves First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Tommy Kiprillis 23 27.67 Australia 272333
2 Riley Dexter 29 30.33 Australia 322930
3 Oscar Watson 28 36.33 Australia 442837
4 Jode Brewster 39 40.00 Australia 414039
5 Lennon Hughes 40 40.67 Australia 404042
6 Ethan Stevens 40 41.67 Australia 434240
7 Sebastian Outh-Aut 40 42.33 Australia 404146
8 Ethan Pride 40 45.33 Australia 484048
9 Lam Yu Ching (林雨晴) 39 46.33 Hong Kong 514939
10 Tam Quan 41 48.33 Australia 414460
11 Cameron Stollery 35 DNF Australia DNF35DNF
11 Timothy Loh 35 DNF Australia 3835DNF
13 Will Gurnett 38 DNF Australia DNF38DNF
14 Tong Zhu (朱彤) 41 DNF China 55DNF41
15 Eleanor Shiels 47 DNF Australia DNS47DNF
16 Myles Jarman 48 DNF Australia DNF48DNF
17 Jack Cai 54 DNF Australia DNS54DNF
18 Emmet Hobbs DNF DNF Australia DNFDNSDNS
18 William Niewand DNF DNF Australia DNFDNFDNF

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Myles Jarman 7.97 8.94 Australia 9.387.978.319.1320.61
2 Jode Brewster 8.84 9.12 Australia 8.938.849.588.869.63
3 Tommy Kiprillis 9.15 10.38 Australia 10.2511.289.1510.0610.84
4 Will Gurnett 11.44 15.55 Australia 14.6117.3511.4414.7019.99
5 Lennon Hughes 8.70 DNF Australia DNFDNF8.70DNF9.29
6 Darby Lee 8.90 DNF Australia DNFDNF10.008.9019.78

Clock Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Darby Lee 7.14 8.41 Australia 9.418.438.947.147.86
2 Myles Jarman 8.30 9.58 Australia 8.30DNF9.4710.089.20
3 Jode Brewster 7.23 9.62 Australia 8.7610.0610.357.2310.04
4 Tommy Kiprillis 9.16 10.20 Australia 10.4813.4310.169.169.96
5 Lennon Hughes 6.87 10.84 Australia 11.029.93DNF6.8711.58
6 Will Gurnett 12.13 13.13 Australia DNF12.9413.5312.1312.92
7 Oscar Watson 14.83 17.26 Australia 18.7514.8316.3918.9916.65
8 Riley Dexter 16.61 Australia 16.61DNF
9 Lam Yu Ching (林雨晴) 18.63 Hong Kong 18.6326.64
10 Nicholas Tan 20.80 Australia 20.8026.72
11 Ethan Stevens 20.84 Australia 20.84DNF
12 Ethan Pride 21.35 Australia DNF21.35
13 Sebastian Outh-Aut 22.18 Australia DNF22.18

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Tommy Kiprillis 8.89 10.79 Australia 11.1210.1512.308.8911.10
2 David Epstein 7.73 10.85 Australia 10.277.7312.8010.5311.76
3 Jode Brewster 6.39 OcR 11.44 Australia 15.069.056.3912.9112.37
4 Will Gurnett 10.14 11.44 Australia 11.5110.1413.6810.1712.63
5 Ethan Stevens 10.73 13.80 Australia 15.7213.5010.7312.1817.55
6 Darby Lee 14.52 18.39 Australia 33.4714.5217.9017.3119.97

Square-1 First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jode Brewster 7.27 9.42 Australia 12.1211.229.437.617.27
2 Tommy Kiprillis 8.24 10.86 Australia 8.2412.889.979.7414.15
3 Will Gurnett 8.78 11.13 Australia 11.0610.4611.888.7815.90
4 David Epstein 9.52 11.69 Australia 10.499.5213.1611.4114.87
5 Ethan Stevens 11.00 14.53 Australia 11.0013.6514.2316.9515.70
6 Darby Lee 13.00 16.01 Australia 17.8313.4716.7313.0024.22
7 Riley Dexter 14.71 17.03 Australia 16.2518.7716.0614.7124.30
8 Tam Quan 16.48 29.67 Australia 43.7016.4832.8332.8923.28
9 Myles Jarman 25.48 31.16 Australia 25.4827.5235.0038.5730.97
10 Oscar Watson 26.41 31.74 Australia 26.9533.9334.3534.7626.41
11 Lennon Hughes 26.58 36.11 Australia 42.3255.1433.8032.2226.58
12 William Niewand 26.27 36.12 Australia 34.9426.2735.0951.0138.32
13 Sebastian Outh-Aut 29.10 39.46 Australia 29.1045.2634.9338.9344.52
14 Ethan Pride 51.40 55.78 Australia 57.291:02.1754.1755.8851.40

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Tam Quan 10:48.00 DNF Australia 10:48.00DNFDNF
2 Cameron Stollery DNF DNF Australia DNFDNFDNS
2 David Epstein DNF DNF Australia DNFDNFDNF
2 Ethan Stevens DNF DNF Australia DNFDNSDNS
2 Jack Cai DNF DNF Australia DNFDNFDNF
2 Jode Brewster DNF DNF Australia DNFDNFDNS
2 Lennon Hughes DNF DNF Australia DNFDNFDNF
2 Myles Jarman DNF DNF Australia DNFDNFDNF
2 Riley Dexter DNF DNF Australia DNFDNSDNS
2 Timothy Loh DNF DNF Australia DNFDNFDNF
2 Tommy Kiprillis DNF DNF Australia DNFDNFDNS
2 Tong Zhu (朱彤) DNF DNF China DNFDNFDNS

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jack Cai DNF DNF Australia DNFDNFDNS
1 Tam Quan DNF DNF Australia DNFDNSDNS
1 Timothy Loh DNF DNF Australia DNFDNFDNS

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Zeshaan Khokhar 26/30 1:00:00 Australia 26/30 1:00:0020/31 1:00:00
2 Tam Quan 9/9 52:29 Australia 9/9 52:296/7 41:11
3 Lennon Hughes 9/10 58:10 Australia 9/10 58:109/10 1:00:00
4 Timothy Loh 12/16 1:00:00 Australia DNF12/16 1:00:00
5 Tong Zhu (朱彤) 4/4 11:38 China 2/4 15:324/4 11:38
6 Ethan Stevens 3/4 32:50 Australia DNF3/4 32:50
7 Jode Brewster 2/3 13:02 Australia DNF2/3 13:02
8 Myles Jarman 2/3 17:54 Australia 2/3 17:542/3 22:04
9 Tommy Kiprillis 3/5 30:44 Australia DNS3/5 30:44
10 David Epstein 4/8 28:35 Australia DNF4/8 28:35
11 Cameron Stollery DNF Australia DNFDNS
11 Jack Cai DNF Australia DNFDNS
11 Riley Dexter DNF Australia DNFDNS

3x3x3 With Feet Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Tommy Kiprillis 33.82 36.93 OcR Australia 33.8234.2339.7938.9637.61
2 Lam Yu Ching (林雨晴) 37.68 41.02 Hong Kong 40.2538.9849.5137.6843.83
3 Oscar Watson 39.06 55.28 Australia DNF39.0649.0556.131:00.66
4 Jode Brewster 36.31 1:01.41 Australia 1:00.72DNF36.3156.061:07.46
5 Will Gurnett 57.60 1:06.48 Australia 1:10.8957.601:08.001:00.561:29.44
6 Riley Dexter 59.73 DNF Australia DNF1:15.53DNF59.731:12.96
7 Ethan Stevens DNF DNF Australia DNFDNFDNSDNSDNS
7 Myles Jarman DNF DNF Australia DNFDNFDNFDNFDNF

3x3x3 With Feet Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Lam Yu Ching (林雨晴) 34.52 NR 40.89 NR Hong Kong 46.3741.2946.6134.5235.02
2 Tommy Kiprillis 34.30 41.38 Australia 51.7934.3040.9139.2543.98
3 Jode Brewster 49.45 54.40 Australia 1:45.6849.4551.6655.5855.95
4 Oscar Watson 54.86 59.58 Australia 1:17.811:01.7258.4554.8658.56
5 Will Gurnett 1:03.30 1:09.53 Australia 1:29.471:03.301:04.741:12.181:11.66
6 Riley Dexter 1:05.78 1:10.31 Australia 1:14.441:08.791:07.691:05.78DNF
7 Ethan Stevens 1:45.68 Australia 1:45.68DNF
8 Myles Jarman 1:59.64 Australia DNF1:59.64
9 Darby Lee DNF Australia DNFDNF
9 Emmet Hobbs DNF Australia DNFDNF
9 Sebastian Outh-Aut DNF Australia DNFDNF