Danish Open 2016


Date
Jun 10 - 12, 2016
City
Roskilde, Denmark
Venue

Hedegårdenes skole

Address
Københavnsvej 34 4000 Roskilde
Website
Danish Open 2016 website
Organizers
Camilla Jul Nielsson, Henrik Buus Aagaard, Lars Vennike Nielsson, Matias Rasmussen, and Mikela Elleby Jørgensen
WCA Delegates
Henrik Buus Aagaard and Matias Rasmussen
Contact
haagaard@worldcubeassociation.org, matias.kbr@gmail.com, fam.nielsson@gmail.com, lars.nielsson@gmail.com, mjorgensen@worldcubeassociation.org
Information

Pris og registrering
Registreringen koster 100 dkr, og er forudbetalt.
Der er plads til 90 deltagere
Transport
Tog til Roskilde st. Og så Bus 123 mod Valby eller 600S mod Hillerød til Ros torv (stopper lige udenfor venue). Tjek rejseplanen.dk
Regelsæt
Denne konkurrence følger WCA regelsættet, det er derfor forventet at alle deltager er bekendt med dette. Alle deltagere er derfor også underforstået med at deres resultater vil blive publiceret på WCA's hjemmeside, inklusiv navn, nationalitet og køn.
Betalingspolitik
Aflysning:
Hvis du tilmelder dig konkurrencen, men du ikke kan komme og du informerer os via e-mail, før den 3. juni, 2016 vil vi overføre halvdelen af ​​den betalte afgift tilbage.
Redigering af registrering: tilføje events: Skriv en mail med hvilke events du vil tilføje før 3. juni 2016.
Redigering registrering: fjerne events: Skriv en mail med hvilke events du vil fjernes fra før 3. juni 2016.
Registreringer uden betalinger: De registreringer uden betaling, vil blive slettet efter tilmeldingsfristen. (3. juni 2016.)
Acceptering af registreringer: Vi betragter en registrering for gyldig, når registreringen er færdig, og tilmeldingsgebyret er betalt. Vi vil først acceptere tilmeldingen efter begge disse betingelser er opfyldt.
Overnatning
Plads til 70 personer til overnatning på venue.
Det er først til mølle princippet, og det er gratis.
Kontakt Camilla (fam.nielsson@gmail.com )
Indkvartering kan fra fredag aften.
Man kan overnatte fra fredag til søndag.

Events
Main event
Competitors
55
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Hampus Hellqvist won with an average of 9.65 seconds in the 3x3x3 Cube event. Daniel Wallin finished second (10.29) and Martin Vædele Egdal finished third (10.64).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Hampus Hellqvist 8.09 9.65 Sweden 8.238.0911.299.9910.73
2x2x2 Cube Martin Vædele Egdal 1.50 2.00 NR Denmark 2.041.533.851.502.43
4x4x4 Cube Karina Grandjean Beck 36.49 40.90 Denmark 45.7640.13DNF36.8136.49
5x5x5 Cube Karina Grandjean Beck 1:13.41 1:17.84 Denmark 1:13.411:22.711:19.861:18.891:14.78
6x6x6 Cube Karina Grandjean Beck 2:28.18 NR 2:36.64 Denmark 2:45.582:28.182:36.17
7x7x7 Cube Martin Vædele Egdal 3:43.79 NR 3:55.88 NR Denmark 3:43.794:04.143:59.72
3x3x3 Blindfolded Callum Hales-Jepp 1:00.21 1:07.84 United Kingdom 1:10.821:12.481:00.21
3x3x3 Fewest Moves Martin Vædele Egdal 27 NR 31.00 NR Denmark 273234
3x3x3 One-Handed Martin Vædele Egdal 14.06 18.65 Denmark 14.0617.4419.5618.9620.90
Clock Thomas Schmidt 6.28 NR 7.42 NR Denmark 7.788.666.766.287.73
Megaminx Oscar Roth Andersen 45.91 54.00 Denmark 53.1754.2045.9155.2054.62
Pyraminx Martin Vædele Egdal 3.18 4.06 Denmark 5.973.584.144.453.18
Skewb Daniel Wallin 3.24 4.16 Sweden 5.373.244.084.174.23
Square-1 Daniel Wallin 11.51 12.57 Sweden 14.0813.4012.4111.8911.51
4x4x4 Blindfolded Callum Hales-Jepp 4:41.95 United Kingdom DNF4:41.95
5x5x5 Blindfolded Manu Vereecken 16:43.00 NR Belgium 16:43.00DNS
3x3x3 Multi-Blind Callum Hales-Jepp 11/13 47:39 United Kingdom 11/13 47:39
3x3x3 With Feet Daniel Vædele Egdal 39.10 41.41 Denmark 39.1043.6541.47
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:20.00
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 30.00
Final Ao5 10:00.00
Clock Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 30.00
Megaminx Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Skewb Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 30.00
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Combined First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo2 10:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo2 20:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1
3x3x3 With Feet Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 2:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.