BSTU Open 2015


Information

Registration will be closed on April, 26 or when we reach 200 competitors. Please see the website for more details.

Events
Main event
Competitors
106
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Dmitry Dobrjakov won with an average of 9.90 seconds in the 3x3x3 Cube event. Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) finished second (10.16) and Kirill Mamonov finished third (10.44).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Dmitry Dobrjakov 8.43 9.90 Russia 12.998.4310.089.5910.04
2x2x2 Cube Dmitry Dobrjakov 1.99 3.05 Russia 2.461.992.933.765.24
4x4x4 Cube Dmitry Dobrjakov 34.13 35.60 Russia 35.2238.9337.4334.1534.13
5x5x5 Cube Dmitry Dobrjakov 1:15.84 1:18.57 Russia 1:16.831:23.531:21.011:15.841:17.87
6x6x6 Cube Andrey Molchan 2:16.11 NR 2:30.15 NR Belarus 2:33.482:40.862:16.11
7x7x7 Cube Pavel Galaktionov 3:53.19 4:07.00 Russia 4:14.354:13.453:53.19
3x3x3 Blindfolded Andrey Ivanov 56.80 DNF Russia 1:13.34DNF56.80
3x3x3 Fewest Moves Ilya Anishchenko 29 NR 31.33 NR Belarus 362929
3x3x3 One-Handed Pavel Galaktionov 14.62 15.67 Russia 15.6314.6215.7915.5919.78
Clock Ivan Zabrodin 7.26 8.02 Russia 7.748.988.587.267.75
Megaminx Ivan Zabrodin 1:25.50 1:32.31 Russia 1:34.141:25.501:37.191:25.611:37.97
Pyraminx Sergey Novik 3.15 4.26 Belarus 3.154.225.023.954.61
Skewb Igor Mamutkin 4.98 5.66 NR Belarus 4.985.235.246.516.67
Square-1 Ustsin Vashchanka 15.99 19.08 NR Belarus 23.3619.4115.9919.8617.98
4x4x4 Blindfolded Artem Savosik 8:44.41 NR DNF Belarus DNFDNF8:44.41
5x5x5 Blindfolded Maxim Chechnev 44:28.00 DNF Russia 44:28.00DNSDNS
3x3x3 Multi-Blind Rustam Valeev 14/14 52:02 Russia DNF14/14 52:02
3x3x3 With Feet Ustsin Vashchanka 1:14.58 NR 1:26.73 NR Belarus 1:48.131:14.581:17.48
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:30.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 3:30.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 4:30.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Final Ao5 10:00.00
Clock Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 20.00
Megaminx Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 45.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 20:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 45:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo2 10:00.00 per cube, up to 60:00.00
3x3x3 With Feet Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 2:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.